Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Wzrosło zagrożenie pożarami lasów w zachodniej Norwegii

Monika Pianowska

30 listopada 2022 13:37

Udostępnij
na Facebooku
Wzrosło zagrożenie pożarami lasów w zachodniej Norwegii

Generalny zakaz rozpalania ognisk w plenerze zniesiono 16 września. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski Instytut Meteorologiczny informuje o wysokim ryzyku pożarów lasów na obszarach wokół Trøndelag, Møre i Romsdal oraz Helgeland i Sør-Salten. Zagrożenie sklasyfikowano jako pomarańczowy alert.
Zgłoszono również żółte ostrzeżenie o niebezpieczeństwie dla terenów zielonych wokół Nord-Salten i Ofoten.
– Poziom zagrożenia wzrasta po suchej pogodzie, która utrzymywała się ponad dwa tygodnie. Obecnie istnieje lokalne wysokie ryzyko pożarów traw i wrzosowisk na obszarach nizinnych pozbawionych śniegu, dopóki nie wystąpią znaczne opady deszczu – pisze Instytut Meteorologiczny.
Radzi się zachować ostrożność w przypadku otwartego ognia i postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. Generalny zakaz rozpalania ognisk w plenerze zniesiono 16 września.

Można, ale ostrożnie

Prawo do rozpalania ognia w lesie i na polach jest ważną częścią prawa ogółu społeczeństwa, tzw. allemannsretten, które gwarantuje, że każdy może spędzać czas na łonie natury.
W niektórych obszarach, gdzie opady deszczu są niewielkie, mogą pozostać aktualne lokalne zaostrzone zasady korzystania z ognia w plenerze. Ponadto nawet tam, gdzie jest to dozwolone, i tak należy zachować środki ostrożności i upewnić się, że miejsce wybrane na ognisko jest bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe i wiatr, a przed opuszczeniem terenu dokładnie zgasić płomienie.

Źródło: NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram