Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wysyp zachorowań wśród psów „mniej więcej” opanowany. Mattilsynet odwołuje alarm Aktualności
Maja Zych 27 września 2019
11:18

Wysyp zachorowań wśród psów „mniej więcej” opanowany. Mattilsynet odwołuje alarm

Skomentuj
W związku z silnymi objawami choroby w ciągu ostatniego miesiąca umarły przynajmniej 43 psy. pxhere.com / CC0 Public Domain
W czwartek 26 września Inspekcja Nadzoru Żywności (Mattilsynet) poinformowała, że właściciele psów w Norwegii nie muszą już stosować się do poprzednich zaleceń, aby unikać bliskiego kontaktu między zwierzętami – ustalono bowiem, że tajemnicza choroba, która od początku miesiąca dotknęła prawie dwieście czworonogów, nie przenosi się łatwo między psami.
Źródło zakażenia, które wywołuje silną krwawą biegunkę i wymioty, wciąż nie jest znane. Pracownicy Mattilsynet uspokajają jednak, że wysyp zachorowań jest „mniej więcej zakończony”.
Reklama

Nie jest silnie zaraźliwa

Dotychczasowe badania wykazały u zarażonych zwierząt obecność różnego rodzaju bakterii, w tym Providencia alcalifaciens u około pięćdziesięciu z przebadanych psów. Nic nie wskazuje jednak na to, że istnieje jedno wspólne źródło zakażenia dla wszystkich zachorowań – specjaliści są zdania, że na wystąpienie objawów składało się kilka występujących w tym samym czasie czynników. Z informacji, które zostały przekazane Mattilsynet, wynika też, że w większości przypadków, kiedy chory pies mieszkał z innymi zwierzętami, choroba nie przenosiła się na inne czworonogi.

W związku z tym Mattilsynet postanowił znieść zalecenia dla właścicieli, które wprowadzono w związku z wieloma przypadkami zachorowań w całym kraju. Oznacza to, że nie trzeba już unikać kontaktu z innymi zwierzętami podczas spaceru czy udziału w wydarzeniach, które gromadzą dużą liczbę psów, np. wystaw czy pokazów. Wciąż należy jednak od razu skontaktować się z weterynarzem, jeśli zwierzę wykazuje niepokojące objawy, takie jak krwawa biegunka lub/i wymioty oraz ogólny zły stan zdrowia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas