Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

W Szwecji spalił Koran, w Norwegii chce azylu. Salwan Momika nad fiordami

Emil Bogumił

28 marca 2024 09:44

Udostępnij
na Facebooku
1
W Szwecji spalił Koran, w Norwegii chce azylu. Salwan Momika nad fiordami

Irakijczyk Salwan Momika – krytyk islamu znany z publicznego palenia Koranu – poinformował, że przeprowadził się ze Szwecji do Norwegii. W kraju fiordów stara się o azyl i ochronę międzynarodową. Poprzednie państwo pobytu oskarżył o dyskryminację.
Salwan Momika poinformował o planach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na platformie X (dawniej Twitter) stwierdził, że Szwecja nie udziela azylu myślicielom i filozofom, a jedynie terrorystom. – Moja miłość i szacunek do narodu szwedzkiego pozostaną takie same. Prześladowania, jakim byłem poddawany przez władze szwedzkie, nie reprezentują Szwedów. Będę kontynuować walkę z ideologią islamską. Odkąd rozpocząłem walkę z islamem, płaciłem i nadal płacę tę cenę i jestem na to gotowy bez względu na wszystko – czytamy we wpisie.

W kolejnych postach zaznaczył, że nie zamierza kończyć z dotychczasową działalnością. Zaznaczył, że będzie ją kontynuował „dopóki żyje”.

Najsłynniejszy krytyk islamu?

Salwan Momika urodził się w 1986 roku w chrześcijańskiej rodzinie w Iraku. Należał m.in. do organizacji militarnych walczących z Państwem Islamskim. W 2018 roku złożył wniosek o szwedzką wizę. Angażował się w działalność chadeków oraz partii nacjonalistycznej Szwedzcy Demokraci. Przyznał, że chciałby startować do parlamentu z jej ramienia.

W 2023 roku organizował kilka publicznych manifestacji, w których wykrzykiwał antyislamskie hasła oraz publicznie palił Koran. 11 lipca, po pierwszym tego typu incydencie, dochodzenie w sprawie działań Salwana Momika podjęła Szwedzka Agencja Migracyjna. Działania Irakijczyka doprowadziły do napięć pomiędzy władzami Szwecji a przedstawicielami państw islamskich.

Momika otrzymał trzyletnią szwedzką wizę w kwietniu 2021 roku. Tej samej wiosny groził nożem mężczyźnie, z którym dzielił mieszkanie, co skutkowało skazaniem go w następnym roku za bezprawne groźby. Otrzymał wyrok w zawieszeniu oraz zobowiązanie do wykonywania prac społecznych. W 2023 roku szwedzkie władze zajęły się także jego działalnością w Iraku.

W październiku 2023 roku Szwedzka Agencja Migracyjna oświadczyła, że Momika zostanie deportowany. Do procedury nie doszło, przez wzgląd nie niebezpieczeństwo, jakie mogło grozić mu w Iraku. Legalny pobyt mężczyzny przedłużono do kwietnia 2024 roku.

Źródła: Svt.se, Twitter.com, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

28-03-2024 17:40

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok