Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W porcie w Tromsø płonie łódź. Może z niej wyciec nawet 200 000 litrów paliwa Aktualności
Monika Pianowska 26 września 2019
08:00

W porcie w Tromsø płonie łódź. Może z niej wyciec nawet 200 000 litrów paliwa

Skomentuj
W porcie Tromsø zatrzymują się zarówno statki pasażerskie, jak i łodzie rybackie. Jedną z takich jednostek jest rosyjski Bukhta Naezdnik. MN
Strażacy wciąż dogaszają trawler, który stanął w płomieniach 25 września na przystani Breivika w Tromsø. Pożar rosyjskiej łodzi rybackiej Bukhta Naezdnik w czwartek rano spowodował paraliż w mieście – z powodu zamkniętych dla bezpieczeństwa ulic, w tym ruchliwej Stakkevollvegen, do pracy nie mógł dojechać m.in. personel szpitala zlokalizowanego niedaleko płonącego statku.
Zgodnie z zarządzeniem szefa lokalnej policji wszyscy mieszkańcy okolic w promieniu 300 metrów od pożaru zostali ewakuowani w środę późnym wieczorem. Mowa była początkowo o 130 osobach, w tym 30 kierowcach autobusów nocujących w hotelu Havna. Ostatecznie w bezpieczne miejsce przetransportowano 92 osoby. To decyzja spowodowana zagrożeniem wybuchem zbiornika z amoniakiem w palącej się łodzi, a także z powodu kłębów trującego dymu unoszącego się nad terenami wokół przystani. Mieszkańców poproszono także o zamknięcie okien.
Jak donoszą norweskie media, ryzyko wybuchu minęło. Trawler leży obecnie przechylony na bok i zanurzony częściowo w wodzie przy nabrzeżu. Problem stanowi jednak ok. 200 tys. litrów paliwa przechowywanego na pokładzie, które może wyciec do portu. Na łodzi znajduje się poza tym dużo lin, materiałów łatwopalnych i plastikowych.

Paraliż na ulicach

Poranek 26 września wiązał się w mieście z korkami. Z ruchu ulicznego wyłączono dzielnicę Breivika, w tym Stakkevollvegen. Ponadto Tverrforbindelsen przebiegające przez Tromsøya oraz tunele Breivikatunnelen i Tromsøysundtunnelen. Z powodu wcześniejszego zagrożenia wybuchem zbiornika z amoniakiem zamknięto szkoły Ishavsbyen videregående skole i Tromsø international school.

Szpital Uniwersytecki w Tromsø musiał poza tym wstrzymać tymczasowo prace, ponieważ trzeba było odciąć dopływ powietrza z zewnątrz do systemu wentylacyjnego.Oddziały funkcjonowały normalnie dopiero po zapewnieniu, że dym dolatujący z przystani do gmachu szpitala nie jest trujący. Jego pracownicy mieli trudności z dojazdem na dyżury w czwartek rano.
Mimo skomplikowanego procesu dogaszania ognia do tej pory nie pojawiła się informacja o uszczerbkach na zdrowiu mieszkańców Tromsø w wyniku pożaru rosyjskiego trawlera. Do szpitala na obserwację z powodu podejrzeń zatrucia dymem trafiła 29-osobowa załoga łodzi rybackiej, ewakuowana w pierwszej kolejności 25 września, tuż po pojawieniu się płomieni.
Reklama
Bukhta Naezdnik, trawler do połowu dorsza, został zbudowany w Norwegii w 1991 roku. Ma 64 metry długości i 13 szerokości. Pożar na jego pokładzie wybuchł, kiedy łódź znajdowała się w przystani Breivika.
SE LIVE: Brann i russisk tråler i Tromsø
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas