Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Uwaga: test wiadomości alarmowych na telefony. W całej Norwegii zawyją też syreny

Monika Pianowska

12 czerwca 2024 09:03

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga: test wiadomości alarmowych na telefony. W całej Norwegii zawyją też syreny

Służby podkreślają, że to tylko test i takie systemy muszą być cyklicznie sprawdzane. stock.adobe.com/licencja standardowa

12 czerwca o godzinie 12:00 policja wyśle test alarmowy na telefony mieszkańców Norwegii. Jednocześnie Obrona Cywilna (Sivilforsvaret) będzie testować syreny rozmieszczone w miastach i miasteczkach.
W środowe południe telefony komórkowe zaczną wibrować i wydawać głośne dźwięki, nawet jeśli będą wyciszone. W tym samym czasie z tyfonów w całym kraju wybrzmi sygnał „Ważna wiadomość – szukaj informacji”. Służby podkreślają jednak, że to tylko test i takie systemy muszą być cyklicznie sprawdzane.
Istnieją tylko dwa sposoby, aby zapobiec odtwarzaniu głośnego dźwięku przez telefon komórkowy, gdy na ekranie pojawia się alert: wyłączenie go lub przejście w tryb samolotowy.
Tak mają wyglądać testowe wiadomości.

Tak mają wyglądać testowe wiadomości.Terje Pedersen/ NTB

Będzie głośno

– Test ostrzegawczy będzie tym razem zauważalny, szczególnie tam, gdzie gromadzi się wiele osób i wiele urządzeń będzie odtwarzać dźwięk w tym samym czasie. Nie krępuj się i porozmawiaj wcześniej z bliskimi, dziećmi, osobami starszymi i innymi osobami w twoim otoczeniu, aby jak najwięcej osób było przygotowanych i wiedziało, że to tylko test – zachęca Elisabeth Aarsæther, dyrektor Norweskiego Urzędu ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB).
To właśnie DSB, w ścisłej współpracy z Policją, Krajowym Urzędem Łączności i operatorami komórkowymi, opracowało nowy Alert (Nødvarsel). Test dotyczy wszystkich nowszych i zaktualizowanych telefonów komórkowych znajdujących się w Norwegii i podłączonych do sieci 4G/5G. Niektóre tablety i smartwatche mogą również wyświetlać powiadomienia alarmowe.
Źródła: Nødvarsel, NTB, DSB, sivilforsvaret.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok