Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tego nikt się nie spodziewał. Partnerka ministra oskarżona o podpalenie jego samochodu Aktualności
Maja Zych 15 marca 2019
10:39

Tego nikt się nie spodziewał. Partnerka ministra oskarżona o podpalenie jego samochodu

Skomentuj
Obecnie prowadzone jest szczegółowe śledztwo, mające zbadać wszystkie aspekty sprawy. Fotolia.com / Royalty Free
Norweskie Służby Bezpieczeństwa (PST) poinformowały 14 marca o postawieniu zarzutów wobec Laili Anity Bertheussen, partnerki ministra sprawiedliwości Tora Mikkela Wary. Policjanci powiązali kobietę z podpaleniem ich wspólnego samochodu, do którego doszło nocą 10 marca. Dodatkowo badany jest związek zdarzenia z poprzednimi pogróżkami, które otrzymywał minister. Bertheussen nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.
Wynik śledztwa prowadzonego przez policję okazał się szokiem zarówno dla rodziny polityka, jak i dla całego rządu. Tor Mikkel Wara poprosił premier Ernę Solberg o czasowe zwolnienie z pełnienia obowiązków ministra do czasu uporządkowania sytuacji osobistej.
Reklama

Pozorowała przestępstwo

Oskarżenie względem partnerki ministra dotyczy złożenia fałszywego zgłoszenia oraz wprowadzenia policji w błąd, pozorując popełnienie przestępstwa przez nieznanych sprawców. Służby Bezpieczeństwa poinformowały też, że śledztwo jest na razie w fazie wstępnej, a sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana w celu ustalenia szczegółów zdarzenia – badany jest też związek podpalenia z poprzednimi pogróżkami, które otrzymywał minister Wara i jego partnerka. Sąd Rejonowy w Oslo wydał także nakaz przeszukania miejsca zamieszkania oskarżonej.

Na razie kobieta została przesłuchana, a przedstawiciele PST poinformowali, że nie widzą potrzeby, aby zatrzymać Bertheussen w areszcie. Możliwe, że w wyniku dalszego śledztwa oskarżonej zostaną postawione kolejne zarzuty.

Politycy w szoku

Oskarżenie partnerki ministra sprawiedliwości wywołało duże poruszenie wśród przedstawicieli rządu oraz samego poszkodowanego, który poprosił premier Solberg o udzielenie mu czasowego zwolnienia z pełnienia obowiązków. Jako jego zastępca wyznaczony został polityk Partii Postępu (Frp) Jon Georg Dahle.

Groźby pod adresem ministra Wary rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Dom i samochód polityka zostały m.in. oznaczone napisami z oskarżeniami o rasizm oraz malunkami swastyki. Doszło także do prób podpalenia pojazdu oraz śmietnika przy domu. Minister otrzymał też listy z pogróżkami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas