Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Sytuacja Polaków bez zmian: Norwegia otwiera się jedynie na państwa nordyckie

Emil Bogumił

12 czerwca 2020 14:20

Udostępnij
na Facebooku
39
Sytuacja Polaków bez zmian: Norwegia otwiera się jedynie na państwa nordyckie

Najbliższe zmiany nie będą dotyczyły Polaków i pozostałych Europejczyków przebywających w Norwegii. Foto: Eirin Larsen, SMK (CC BY-NC 2.0)

Premier Erna Solberg ogłosiła kolejne kroki dotyczące łagodzenia obostrzeń w Norwegii. Mieszkańcy kraju fiordów będą mogli bez potrzeby odbywania kwarantanny podróżować pomiędzy krajami nordyckimi. Zmianie ulegną również przepisy dotyczące zgromadzeń oraz zasady funkcjonowania siłowni.
Reklama
Premier Erna Solberg oraz minister zdrowia Bent Høie przekazali informacje 12 czerwca podczas konferencji prasowej. – Rozumiem, że dla wielu będzie to wielkie rozczarownie – rozpoczęła Prezes Rady Ministrów. – Wspólnie otwieramy Norwegię. Robimy to ostrożnie i pod kontrolą. [...] Zezwalamy na podróże wakacyjne i rekreacyjne pomiędzy krajami nordyckimi. Zniesienie obostrzeń dotyczy jedynie regionów z akceptowalnym wskaźnikiem zachorowań – poinformowała premier. Oznacza to, że Norwegowie mogą podróżować do Finlandii, Islandii oraz Danii bez konieczności poddania się kwarantannie. Jedynym akceptowalnym kierunkiem w Szwecji jest wyspa Gotlandia.
Mapa wskazująca dozwolone kierunki podróży.
Mapa wskazująca dozwolone kierunki podróży. Fot. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego

Otwarcie siłowni, zwiększenie dozwolonej liczby uczestników zgromadzeń

Norweski rząd ogłosił także, że od 15 czerwca będzie dążył do umożliwienia organizacji wydarzeń z udziałem maksymalnie 200 osób. Obecnie dozwolone są tylko zgromadzenia z udziałem maksymalnie 50 osób. Ponadto, od poniedziałku otwarte zostaną siłonie, centra fitness oraz baseny.


Piątkowe informacje nie zmieniają zbyt wiele w codziennym funkcjonowaniu Polaków pracujących w Norwegii. Po powrocie z Polski są oni ciągle zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Premier Erna Solberg potwierdziła, że decyzja dotycząca otwarcia Norwegii na inne państwa europejskie zostanie podjęta 20 lipca. Również obecna liberalizacja obostrzeń może zostać wycofana. O ewentualnych zmianach, dotyczących swobodnego przepływu osób pomiędzy regionami nordyckimi, rząd informować będzie co dwa tygodnie.

Jaki poinformiowała premier, obywatele innych krajów nordyckich mogą również od 15 czerwca podróżować do Norwegii bez kwarantanny. Dotyczą ich te same wyjątki, które obowiązują Norwegów. Osoby zamieszkałe w większości Szwecji nadal podlegają ograniczeniom.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Michal99

17-06-2020 20:32

Anka_Mlyn napisał:
hejka. Czytałam Wasze wpisy i mam pytanie: czy radzicie spróbować dostać się kamperem ze Szwecji do Norwegii (w celach turystycznych, bez rodziny w Norwegii) na granicy gdzieś na odludzi - np. koło Drevsjø. Będzie tam policja, która nakaże nam kwarantannę? Lub każe wracać - ale może warto spróbować?

Bedzie, jest wszedzie, w najciemniejszym lesie maja kamery i czujniki ruchu a kamper maly nie jest, zawroca Cie, poczekaj az covid minie i przyjedzisz normalna droga przez piekny most na Svinesund...chyba ze chcesz cos przemycac ,-P to wszystko jedno jest ryzyko jest zabawa.

Anka Młynarczyk

17-06-2020 13:01

hejka. Czytałam Wasze wpisy i mam pytanie: czy radzicie spróbować dostać się kamperem ze Szwecji do Norwegii (w celach turystycznych, bez rodziny w Norwegii) na granicy gdzieś na odludzi - np. koło Drevsjø. Będzie tam policja, która nakaże nam kwarantannę? Lub każe wracać - ale może warto spróbować?

Radixson

17-06-2020 11:34

Nikt nic nie wie na ten temat?

Radixson

16-06-2020 19:41

Witam wszystkich

Czyli, jeżeli rodzina może odwiedzać dzieci, to czy rodzice mojej żony mogą nas odwiedzić w Norwegii? Żona będzie wkrótce rodzić więc chętnie przydała by się ich pomoc kiedy ja będę w pracy

io500

15-06-2020 17:22

Ciekawostka jest, ze Szwedow ktorzy pracuja w Norwegii a codziennie dojezdzaja ze Szwecji kwarantanna nie obejmuje. Z tego wynika, ze wirus atakuje wybiorczo a na to zgody Erny Solberg nie dostal. To naprawde WIELKI RZAD z WIELKIMI MOZLIWOSCIAMI buha,ha,ha,ha,ha.,, Wyjzd do Szwecji (np na zakupy) jest mozliwy....trzeba po powrocie zrobic test u swojego fastlege,, i teraz kolejne info od RZADU dla sfrustrowanych Norkow- ,,Nie jest konieczne testowac wszystkich poniewaz testy maja wady i faktycznie 1 na 10 dziala prawidlowo,,- tzn, ze fastlege musi mi zrobic 10 testow?????? Buha,ha,ha,ha Wszedzie i na kazdym kroku-nie tylko w Norwegii oczywiscie - robi sie z ludzi balonow,( no moze sa tacy co to wszystko bezkrytycznie lykaja-to sa wlasciwie ludzie szczwsliwi) a wystarczyloby powiedziec ,,Sluchajcie! Nasza gospodarka takiego lupnia dostala, ze az nam w piety poszlo i zeby teraz jakos to podciagnac musicie zostac tu w wakacje i wydac Wasza kase (i feriepenger oczywiscie!) tu na miejscu.,, -i nie czulbym sie jak debil ktoremu mozna wcisnac byle co zeby mnie tylko udobruchac jak dziecko 5cio letnie.

Bartek789

14-06-2020 20:55

Dlaczego blokujecie info? Tam są informacje dotyczące wyjątków w odbyciu kwarantanny dla rodziców odwiedzająch dzieci poza granicami Norwegii

Bartek789

14-06-2020 20:53

wizyta rodzinna
Chcę odwiedzić moją rodzinę za granicą. Czy muszę wracać do kwarantanny po powrocie do Norwegii?
Tak, większość ludzi musi. Osoby przybywające do Norwegii muszą pozostać w kwarantannie podróżnej przez dziesięć dni po przybyciu do Norwegii. Dotyczy to każdego kraju, w którym byłeś.

Istnieje jeden wyjątek związany z rodziną i dotyczy on realizacji uzgodnionego lub określonego stosunku między rodzicami a dziećmi. Zobacz więcej o tym wyjątku poniżej.

Wyjątki od obowiązku kwarantanny podróży w celu realizacji uzgodnionego lub przewidzianego kontaktu między rodzicami a dziećmi.
Osoby, które muszą przekroczyć granicę w związku z realizacją uzgodnionego lub określonego stosunku między rodzicami i dziećmi, są zwolnione z obowiązku przebywania w dziesięciodniowej kwarantannie podróżnej po przybyciu do Norwegii. Dotyczy to niezależnie od tego, czy obecność ma się odbyć w Norwegii, czy za granicą. Innymi słowy, zwolnienie obejmuje zarówno rodziców mieszkających za granicą, którzy mają nawiązywać uzgodniony lub zastrzeżony kontakt z dziećmi mieszkającymi w Norwegii, jak i rodziców mieszkających w Norwegii i muszą nawiązywać taki kontakt z dziećmi mieszkającymi za granicą. Wyjątek ma również zastosowanie, gdy dziecko przekracza granicę, aby nawiązać uzgodniony lub zastrzeżony kontakt z rodzicami.

Nie musisz składać wniosku o zastosowanie wyjątku, ale możesz chcieć przynieść ze sobą pisemną umowę przy przekraczaniu granicy. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących czasu trwania wizyty w celu zastosowania wyjątku.

Bartek789

14-06-2020 20:49

Strona główna: Określona przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki w dniu 7 kwietnia 2020 r. Na podstawie ustawy z 5 sierpnia 1994 r., Nr 55 o ochronie przed chorobami zakaźnymi, § 7-12 i § 4-3, por. Rozporządzenie z 27 marca 2020 r., Nr 470 w sprawie środków zapobiegania infekcjom mv. w chwili wybuchu korony (rozporządzenie Covid-19) § 19.

W
W rozporządzeniu z dnia 27 marca 2020 r. Nr 470 w sprawie środków zapobiegania infekcjom itp. w momencie wybuchu koronowego (rozporządzenie Covid-19) nowy rozdział 6 akapit piąty otrzymuje brzmienie:

Osoby, które przekroczą granice Norwegii w związku z realizacją uzgodnionego lub określonego stosunku między rodzicami a dziećmi lub wspólnego mieszkania dla dzieci, są zwolnione z obowiązku kwarantanny zgodnie z sekcją 5.

II
Przepisy wchodzą w życie natychmiast

Bartek789

14-06-2020 20:48

Rodziny zwalniają kwarantannę po spotkaniu ponad granicami
Wiadomości | Data: 08.04.2020 | Ministerstwo Zdrowia i Opieki

Rodziny, które muszą przekroczyć granicę, aby nawiązać kontakt lub dzielić dom z dziećmi, są zwolnione z obowiązku kwarantanny przez 14 dni po przybyciu do Norwegii.

Zobowiązania do kwarantanny utrudniały rodzinom dostęp transgraniczny lub wspólne mieszkanie. Zasada oznaczała, że ​​rodzice i dzieci mieszkający w Norwegii musieli poddać się kwarantannie po wzajemnym odwiedzeniu, na przykład w Szwecji i Finlandii. Inną konsekwencją było to, że rodzice nie mogli przenieść swojego dziecka na drugą stronę granicy bez poddania go kwarantannie po porodzie.

- Myślę, że ważne jest, aby dzieci i rodzice mogli utrzymywać kontakt, do którego są przyzwyczajeni. Dlatego też zrobiliśmy wyjątki od obowiązku kwarantanny, aby rodzice i dzieci, którzy muszą przekroczyć granicę w celu wspólnego zamieszkania lub wspólnego mieszkania, poddali kwarantannę w Norwegii, mówi minister zdrowia i opieki Bent Høie.

Zwolnienie obejmuje zarówno wdrożenie, jak i ułatwienie uzgodnionego lub przewidzianego wspólnego zamieszkania i wspólnego pobytu, zgodnie z ustawą o dzieciach lub podobnym ustawodawstwie zagranicznym.

Dyrekcja Zdrowia uznała, że ​​ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji jest w takich przypadkach niskie.

- Jestem pewien, że większość rodzin przestrzega zasad dotyczących zachowania odległości i ograniczeń dotyczących liczby osób, które mogą być razem - nawet za granicą, mówi Høie.

Poprawka pociąga za sobą nowe zdanie w sekcji 6 rozporządzenia Covid-19, aby osoby przekraczające granice Norwegii w związku z realizacją uzgodnionego lub przewidzianego kontaktu między rodzicami a dziećmi lub mieszkaniami dzielonymi dla dzieci były zwolnione z obowiązku kwarantanny na mocy sekcji 5.

Marian Paździoch

14-06-2020 18:08

Jakby mogła to już w ogóle nie otworzyła granicę dla Polandii. Wykorzystuję sytuację pandemii by odpocząć od Polaków

Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram