Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

Stały pobyt w Norwegii: rząd szykuje ułatwienia dla wnioskodawców

Emil Bogumił

15 listopada 2021 09:09

Udostępnij
na Facebooku
3

Rozpatrywaniem spraw obcokrajowców w Norwegii zajmuje się Urząd ds. Cudzoziemców (UDI). Fot. Brage.aronsen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji propozycję zmian w przepisach dotyczących uzyskania pozwolenia na pobyt stały. Resort proponuje usunięcie obowiązku udokumentowania ukończenia kursu z języka norweskiego oraz wiedzy o społeczeństwie kraju fiordów. Nowelizacja ma ułatwić pracę urzędom migracyjnym.
Reklama
Jeśli propozycja zmian zyska aprobatę norweskich władz, usprawnione zostanie rozpatrywanie wniosków. Nowelizacja będzie także krokiem w kierunku zautomatyzowania obsługi dokumentacji w urzędach zajmujących się sprawami cudzoziemców. Projekt znalazł się m.in. w umowie koalicyjnej Partii Pracy i Partii Centrum. W tzw. Deklaracji z Hurdal czytamy, że oba ugrupowania przyczynią się do przyspieszenia cyfryzacji sektora publicznego.

Szkolenie wciąż będzie wymagane

Jak informuje resort sprawiedliwości, usunięcie potrzeby udokumentowania ukończenia kursu nie zwalnia potencjalnych wnioskodawców z przystąpienia do szkolenia. Jeśli wymaga tego ustawa o integracji, wybrane osoby chcące otrzymać pozwolenie na pobyt stały w Norwegii nadal będą musiały ukończyć ustny egzamin z języka norweskiego. Egzamin z wiedzy o społeczeństwie Norwegii, który może być przeprowadzony w innym języku, także pozostanie obowiązujący.

Z listą dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o stały pobyt w Norwegii, można zapoznać się tutaj. Więcej szczegółów dotyczących nowych zasad przyznawania pozwolenia na stały pobyt znajduje się na stronie internetowej UDI w wersji angielskiej i norweskiej.

Komunikat Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Riggman

16-11-2021 15:06

sie troche pomylilscie MN, o pobyt staly nie trzeba zadnego egzaminu...pewno chodzilo wam o paszport

55555555 55555555

15-11-2021 22:10

Po kiego kija Polakowi pobyt stały w Norwegii?... dla kolegi pytam.

Wywalone Mam

15-11-2021 12:13

Akurat Polacy nie potrzebują żadnego egzaminu. Dopiero gdy ubiegają się o obywatelstwo.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram