Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Russ na trzeźwo? Niewiele na to wskazuje, choć Norwegia zakazała alkoholu podczas święta maturzystów Aktualności
Monika Pianowska 19 kwietnia 2017
08:00

Russ na trzeźwo? Niewiele na to wskazuje, choć Norwegia zakazała alkoholu podczas święta maturzystów

Skomentuj
Nie zapowiada się, aby w 2017 roku norweski russ miał przebiegać mniej hucznie. wikimedia.org/color line/Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Podczas nadchodzącego russefeiring licealistom świętującym zakończenie szkoły nie będzie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych, np. na terenach festiwali  – to efekt decyzji Norweskiego Departamentu Zdrowia i zarządów gmin. Z zakazu niewiele sobie robią sami maturzyści, jak i jedna z sieci hoteli, która do swojej oferty wprowadziła… „kacowe śniadania” dla imprezowiczów.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Na początku kwietnia kierownictwo norweskiej policji ogłosiło, że w związku z aktualizacją Ustawy o alkoholu przez Departament Zdrowia funkcjonariusze mają bardziej restrykcyjnie pilnować, aby tegoroczni maturzyści pili podczas zabawy mniej alkoholu. Tymczasem jedna z sieci hoteli wprowadziła do swojej oferty kontrowersyjne „kacowe śniadania” dedykowane właśnie imprezującym „russom”.
Reklama

Pijaństwo nastolatków żyłą złota?

Od ok. połowy kwietnia do 17 maja norwescy uczniowie świętują zakończenie edukacji w liceum. Russ co roku wiązał się z licznymi incydentami opisywanymi w norweskiej prasie, które zazwyczaj dotyczyły nadużywania alkoholu.

Kontrowersje wśród organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa i trzeźwości norweskich licealistów, jak Actis, wzbudziła oferta jednej z sieci hoteli skierowana do tegorocznych „russów”. Choice Hotels zawarły bowiem w swoim menu „kacowe śniadania” dedykowane młodym Norwegom po całonocnej zakrapianej zabawie w busie.
Mina Gerhardsen z Actis w rozmowie z dziennikiem VG  wyraziła oburzenie, że ktoś próbuje zarobić na tej grupie społecznej, a problemy, które dotyczą świętujących maturzystów (jak nadużywanie alkoholu, wykorzystywanie seksualne czy wandalizm), przedstawić jako coś zabawnego.

Koniec taryfy ulgowej

Za walkę z pijaństwem wśród norweskich nastolatków zabrał się Norweski Departament zdrowia. We współpracy z władzami gminnymi zinterpretował on na nowo Ustawę o alkoholu, która reguluje import, eksport i sprzedaż napojów alkoholowych, co ma bezpośrednie przełożenie na prawa tegorocznych maturzystów, świętujących w Norwegii zakończenie szkoły.

Według norweskiej prasy przez lata policja w Norwegii akceptowała niektóre praktyki „russów”. którzy według tradycji przez ok. trzy tygodnie – w zależności od miasta – od przynajmniej połowy kwietnia do 17 maja hucznie się bawią.
Mimo że w ciągu tego czasu obowiązuje ich obecność na zajęciach szkolnych, imprezy z ich udziałem słyną z ilości wypijanego przez nastolatków alkoholu oraz incydentów związanych z jego nadużyciem.

Po zaktualizowaniu ustawy okazało się, że policja podczas tegorocznego russetid będzie miała dodatkowe obowiązki. Ustalono bowiem, że uczniom nie będzie wolno wnosić alkoholu na imprezy plenerowe, tzw. landstreffy (słynne m.in. w Tryvann, Lillehammer i Halden), organizowane przy okazji celebrowania zakończenia liceum przez nastoletnich Norwegów.
Dla policji oznacza to więcej pracy: poza pilnowaniem porządku publicznego mają teraz „sprawdzać” zarówno uczestników festiwali plenerowych, jak i busy, którymi przemieszczają się oni podczas russefeiring, przed wejściem na teren imprezy w plenerze.

Choć w rzeczywistości nowe prawa obowiązujące podczas święta russ mają być tylko pilniejszym przestrzeganiem zasad spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych, zarówno funkcjonariusze policji, jak i organizatorzy wydarzeń plenerowych dla norweskich maturzystów podchodzą do decyzji Departamentu Zdrowia sceptycznie. Nie wiadomo zatem, ile komisariatów wdroży nowe wymagania w życie.

Maturzyści manipulują kierowcami

Tord Linnerud z komisariatu w Lillehammer zaznacza, że akurat na lokalnym landstreffie dochodziło do bardzo niewielu incydentów z udziałem pijanych nastolatków. W rozmowie z Dagbladet wyraził on obawy, że maturzyści będą próbowali obejść nowe obostrzenia.

Stavanger Aftenblad
podaje za to, że funkcjonariusze policji martwią się bardziej o zły wpływ nastolatków na kierowców, którzy w czasie russ prowadzą zamieszkiwane przez nich busy. Już w wielkanocny weekend policjanci z Vestfold odnotowali liczne przypadki przepełnionych aut – jeden z busów, choć zarejestrowany na 17 osób, przewoził 30 uczniów.
Espen Molland z komisariatu w Sandefjord twierdzi, że część kierowców znajduje się pod ogromną presją i za namową nastolatków godzi się na łamanie przepisów. Inni natomiast dają się oszukać, ponieważ „nadprogramowi” imprezowicze umiejętnie ukrywają się przed nimi na pokładzie.

„O tym możemy porozmawiać w kontekście 2018 roku”

W przypadku biletowanych imprez dla „russów” nowe, restrykcyjne zasady stawiają pod znakiem zapytania frekwencję. Ole Johan Prytz z agencji eventowej ROK uważa, że maturzyści nie zechcą wziąć udziału w zabawie plenerowej tak licznie, jak ma to miejsce co roku, kiedy zabroni się im wnoszenia własnych napojów alkoholowych. Na łamach Dagbladet podkreślił również, że decyzja Norweskiego Departamentu Zdrowia zapadła zbyt późno, bo russefeiring zaczyna się na dobre już pod koniec kwietnia.
Podobnego zdania jest przewodniczący maturzystów, Sim Gerkum. – O takich rzeczach powinno się rozmawiać znacznie wcześniej, a nie tuż przed rozpoczęciem imprez – powiedział w rozmowie z NRK. Gerkum nie sądzi, że nowe zasady powstrzymają jego rówieśników przez imprezowaniem jak w ubiegłych latach, jednak będzie to utrudnione.

Pierwsze duże imprezy plenerowe połączone z koncertami gwiazd rozpoczną się 21 kwietnia w Landstreff Fredriksten, następne będą miały miejsce np. w landstreffie w Telemarku (28 kwietnia).
Źródła: dagbladet.no, politi.no, nrk.no, h-a.no, vg.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas