Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rana doczeka się nowego lotniska. Będzie kosztować 1,5 miliarda koron Aktualności
Monika Pianowska 27 marca 2017
08:00

Rana doczeka się nowego lotniska. Będzie kosztować 1,5 miliarda koron

Skomentuj
Na północy Norwegii powstanie nowy port lotniczy. fotolia.pl - royalty free
Podczas konferencji prasowej 24 marca w Parku Przemysłowym w Mo i Rana ogłoszono plan budowy lotniska w miejscowości Hauan w regionie Helgeland. Nowa inwestycja to wynik porozumienia rządu oraz wspierających projekt Norweskiej Partii Liberalnej i Chrześcijańskiej Partii Ludowej. Budowa obiektu pochłonie prawie 1,5 miliarda koron – podaje Helgelands Blad.
Reklama
Rząd i partie polityczne ustaliły, że pieniądze na wzniesienie nowego lotniska niedaleko Mo i Rana zostaną przekazane przez państwo w ramach Narodowego Planu Rozwoju Transportu 2024 – mówi  Kenneth Svendsen z Partii Postępu.

Konsensus w sprawie budżetu

Projekt budowy nowego portu lotniczego w Hauan w gminie Rana ma jednak zostać uwzględniony dopiero w drugiej połowie państwowego planu budżetowego, dlatego też aby przyspieszyć proces powstawania obiektu, 300 milionów koron zainwestuje w port lotniczy sama gmina. – Wesprze ją sektor prywatny, z którego na budowę portu lotniczego trafi drugie tyle, potwierdza Svendsen.
Lotnisko powstanie w Hauan, w gminie Rana.
Lotnisko powstanie w Hauan, w gminie Rana. yr.no/screenshot

Lotnisko kosztem… lotniska

W wyniku nowej inwestycji zostanie jednak zamknięte lotnisko Røssvoll w regionie Helgeland. Obydwie strony współpracujące przy nowym projekcie budowy były natomiast zgodne, że port lotniczy Mosjøen Kjaerstad powinien dalej funkcjonować.

Z porozumienia co do nakładów finansowych w nową lotniczą inwestycję cieszy się Dag Falk-Pedersen, szef spółki Avinor odpowiedzialnej za prowadzenie 46 państwowych lotnisk w Norwegii. Zapowiedział, że Avinor ma zamiar ściśle współpracować z inwestorem i jednocześnie właścicielem spółki, czyli norweskim Ministerstwem Transportu.

Falk-Pedersen oznajmił, że właśnie m.in. z nowym lotniskiem w Hauan wiąże ona swoją przyszłą działalność. – Dzięki wsparciu ministerstwa ostatnio odrestaurowaliśmy lotnisko w Mosjøen, odświeżyliśmy nawierzchnię pasa startowego i dokonaliśmy remontu budynku terminali.

„Nowe lotnisko to szansa dla regionu”

Związany z Norweską Partią Ludową burmistrz Rany Geir Waage na łamach portalu E24 również wyraził zadowolenie z planowanej inwestycji w Hauan. – Nowe lotnisko oznacza, że nasz region zyska połączenie z innymi częściami kraju, a także zapewni mu dodatkowe warunki rozwoju, co równa się nowym miejscom pracy i napływowi nowych mieszkańców do Helgeland – powiedział.

Źródła: aftenposten.no, travelnews.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas