Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Aktualności

Powiększa się lista norweskich miliarderów: jeszcze nigdy nie była taka długa

Emil Bogumił

23 września 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Powiększa się lista norweskich miliarderów: jeszcze nigdy nie była taka długa

Jak wynika z ostatnich analiz, miliarderów w Norwegii przybywa co roku. Nils S. Aasheim/Norges Bank

Po raz dwudziesty z rzędu armator John Fredriksen znalazł się na szczycie rankingu najbogatszych Norwegów. Jak informują media, lista miliarderów z kraju fiordów wciąż się powiększa. W 2022 roku osiągnęła największe rozmiary w historii.
Zgodnie z analizą magazynu finansowego Kapital, 444 Norwegów może pochwalić się bogactwem przekraczającym miliard koron norweskich. Aby znaleźć się na liście 400 najbogatszych, majątek musiał przekraczać 1,2 mld NOK. Całkowita wartość ich dobrobytu wzrosła w ciągu roku o 11 proc. i wynosi 1884 mld koron. Od 2021 roku do grona miliarderów z kraju fiordów dołączyło 37 osób, informuje redakcja Kapital.

W czołówce bez zmian

W nowym rankingu magazynu Kapital pierwsze miejsce, po raz dwudziesty z rzędu, zajął John Fredriksen. Jego fortunę oszacowano na 124 mld NOK. W ciągu roku miał wzbogacić się o 10 mld. Urodzony w Oslo 78-latek posiada największą flotę tankowców na świecie. Jego firmy mają siedzibę w Londynie. Czołową trójkę norweskich miliarderów uzupełnili właściciel Rema 1000 Odd Reitan (64 mld NOK) oraz menedżer funduszu hedgingowego Ole Andreas Halvorsen (62,5 mld NOK). W porównaniu z 2021 roku ich majątki powiększyły się o odpowiednio 13 i 6,5 mld koron norweskich.
Fredriksen, Reitan i Halvorsen od wielu lat zajmują miejsca w czołówce rankingu magazynu Kapital.

Fredriksen, Reitan i Halvorsen od wielu lat zajmują miejsca w czołówce rankingu magazynu Kapital.Fot. Fotolia.pl

Jak analizują dziennikarze E24, listę najbogatszych Norwegów zdominowali mężczyźni. Najbogatszą kobietą w kraju fiordów jest zajmująca 29. miejsce Else Helene Sundt. Jej majątek szacuje się na 8,7 mld NOK.

Źródła: E24, Kapital
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok