Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Porywisty wiatr i silne opady w dużej części kraju. Może być niebezpiecznie Aktualności
Maja Zych 31 grudnia 2018
11:53

Porywisty wiatr i silne opady w dużej części kraju. Może być niebezpiecznie

Skomentuj
Warunki mogą być wyjątkowo trudne dla mieszkańców terenów nadmorskich. Coalcliff [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
Prognozy meteorologów dla zachodniej i środkowej części Norwegii na Sylwestra i Nowy Rok nie napawają optymizmem – zapowiada się naprawdę wietrzny i deszczowy przełom roku. Wichura i silne opady dadzą się we znaki nie tylko kierowcom, ale też świętującym mieszkańcom Vestlandet. Warunki pogodowe mogą być na tyle ciężkie, że eksperci zalecają szczególną ostrożność przy puszczaniu fajerwerków.
Zagrożone zamknięciem są także niektóre przejazdy górskie, a nawet most Sotrabrua.
Reklama

Żółty alert dla trzech regionów

W poniedziałek rano meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla rejonu Hordaland, Sogn og Fjordane oraz Sunnmøre w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami, które mają trwać w ciągu dnia i wieczorem. Przewidywane są opady rzędu 50-70 mm/12 godzin, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr. W niektórych miejscach istnieje też zagrożenie podtopieniami.

Problemy dla kierowców

Opady wraz z niskimi temperaturami mogą oznaczać dla kierowców bardzo trudne i niebezpieczne warunki do jazdy. Już teraz przewiduje się, że część przejazdów w rejonach górskich może w późniejszych godzinach zostać zamknięta.

W rejonie nadmorskim od Bergen na północ do Møre og Romsdal wieczorem i w Nowy Rok może wystąpić też sztorm. Jeśli przewidywania meteorologów się potwierdzą, porywy wiatru mogą być na tyle silne, że trzeba będzie zamknąć most Sotrabrua. Najgorsza sytuacja ma rozpocząć się około godziny 22, a podmuchy mogą osiągnąć koło północy nawet 30 metrów na sekundę.

Ostrożnie z fajerwerkami

Wszyscy, którzy zdecydują się uczcić nadejście nowego roku fajerwerkami, powinni zachować szczególną ostrożność. Aby ograniczyć ryzyko wypadków, warto dlatego wybrać do puszczania rakiet wolną przestrzeń, daleko do skupisk ludzi, budynków czy samochodów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas