Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Aktualności

Ponad 6 miliardów koron na obchody i rekordowa liczba transakcji bezgotówkowych jednego dnia

Natalia Szitenhelm-Smeja

19 maja 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Ponad 6 miliardów koron na obchody i rekordowa liczba transakcji bezgotówkowych jednego dnia

W Oslo, gdzie odbyły się największe uroczystości, 17 maja dokonano 373 tys. transakcji za pośrednictwem Vipps Stasys - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

Operator płatności Vipps poinformował, że 17 maja padł rekord dziennej liczby bezgotówkowych transakcji. W sumie w całej Norwegii za pośrednictwem Vipps dokonano ponad 2,7 mln płatności.
Vipps informuje, że w trakcie obchodów Dnia Konstytucji mieszkańcy Norwegii wybierali bezgotówkowe płatności za pośrednictwem aplikacji 2 702 000 razy. - Poprzedni rekord ustanowiono rok temu, również 17 maja - mówi dyrektor generalny Vipps, Rune Garborg, cytowany w oświadczeniu prasowym.

8400 bezgotówkowych płatności na minutę

Jak podaje operator płatności, największa liczba transakcji za pośrednictwem Vipps miała miejsce przed godz. 13. W sumie na minutę dokonywano 8,4 tys. płatności.  - Zdecydowana większość tych, którzy sprzedają jedzenie i napoje w święto narodowe, zachęcała ludzi do płacenia za pomocą Vipps - tłumaczy Garborg. Dodaje, że chodzi też o względy bezpieczeństwa - nie trzeba nosić przy sobie portfela w tłumie, wystarczy telefon, a w nim aplikacja mobilna.
Dyrektor generalny Vipps, Rune Garborg, mówi, że sprzedawcy zachęcali do płatności za pośrednictwem Vipps

Dyrektor generalny Vipps, Rune Garborg, mówi, że sprzedawcy zachęcali do płatności za pośrednictwem VippsŹródło: vipps /materiały prasowe

Ponad 6 miliardów na obchody

Jak z kolei informuje BankID BankAxept, nad fiordami 15., 16. i 17 maja na obchody Dnia Konstytucji wydano łącznie rekordową kwotę ponad 6 miliardów koron. Krocie wydawano zwłaszcza na zakupy spożywcze, a te - jak jeszcze kilka dni temu poinformowało Centralne Biuro Statystyczne - w ostatnim czasie bardzo podrożały. Najwięcej pieniędzy mieszkańcy Norwegii wydali tuż przed świętem narodowym: 15 maja - 2,6 mld NOK i 16 maja - rekordowe 3,6 mld NOK (połowa z tej kwoty została przeznaczona na zakup artykułów spożywczych). W samym Dniu Konstytucji wydali 463 mln NOK, z czego połowę zostawili w restauracjach. 


Vipps, BankID BankAxept, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok