Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Podtopienia i brak prądu: burza dała się we znaki mieszkańcom Norwegii Aktualności
Maja Zych 07 czerwca 2019
12:56

Podtopienia i brak prądu: burza dała się we znaki mieszkańcom Norwegii

1
Skomentuj
Meteorolodzy zarejestrowali wczoraj ponad 60 tys. błyskawic nad południową Norwegią i Morzem Północnym. Ziemor at Polish Wikipedia [CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)]
W czwartek 7 czerwca przez południową część Norwegii przeszły gwałtowne burze, które spowodowały nie tylko lokalne podtopienia, ale też pozbawiły prądu nawet ponad 40 000 gospodarstw. Ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe wstrzymane zostały też niektóre połączenia kolejowe oraz odloty z lotniska w Oslo.
Wczoraj pobity też został absolutny rekord wyładowań atmosferycznych – łącznie nad Norwegią zarejestrowano ponad 60 tys. błyskawic.
Reklama

Południe popłynęło

Intensywne opady z pewnością utrudniły życie mieszkańcom Norwegii w wielu miejscach w kraju – studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzaniem gromadzonej wody, co skutkowało podtopionymi ulicami i budynkami. W niektórych miejscach woda sięgała nawet 70 cm i wlewała się do przejeżdżających autobusów i samochodów. Czasowo sparaliżowany został też ruch na lotnisku w Oslo oraz kursowanie kolei na trasie między Sandviką i Asker. W wielu przypadkach musiała też interweniować straż pożarna oraz służby ratunkowe, a część dróg i przejazdów – w tym m.in. Skuitunnelen w Bærum w kierunku Oslo – musiała zostać zamknięta.

Mieszkańcy pozbawieni prądu

Z powodu wczorajszych burz ponad 40 000 gospodarstw w południowej Norwegii zostało odciętych od dostępu do prądu, a przywrócenie elektryczności zajęło nawet do kilku godzin. Jeszcze wieczorem problem dotyczył 560 domostw na terytorium Akershus i Østfold.W wielu domach w wyniku uderzenia pioruna spaliły się też instalacje elektryczne i sprzęty.

Według danych meteorologów ubiegłego dnia nad Morzem Północnym oraz południowo-wschodnią Norwegią niebo rozbłysło łącznie ponad 60 000 razy – to więcej niż przez cały 2017 rok.

Wczoraj zarejestrowaliśmy około 37 000 piorunów nad terenem południowej Norwegii i dodatkowo 27 000 nad wybrzeżem i morzem. To dużo jak na jedną dobę! Dla porównania przez cały 2017 rok zarejestrowaliśmy około 55 tys. błyskawic, ale znacznie więcej w 2018: prawie 200 000.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Panda xoxo
Panda xoxo 08-06-2019 23:26

w czwartek był 6 czerwca

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas