Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Płoną lasy w zachodniej Norwegii. Strażacy: „Sytuacja jest krytyczna” Aktualności
Maja Zych 24 kwietnia 2019
10:36

Płoną lasy w zachodniej Norwegii. Strażacy: „Sytuacja jest krytyczna”

1
Skomentuj
W wielu miejscach Norwegii już od jakiegoś czasu obowiązuje stan zagrożenia pożarowego. pixabay.com / skeeze / Pixabay License
[AKTUALIZACJA 13:55] Straży pożarnej udało się opanować sytuację w gminie Sokndal, a wszyscy ewakuowani mieszkańcy otrzymali zgodę na powrót do domu. Obecnie w niektórych miejscach trwa jeszcze dogaszanie ognia. 

We wtorek 23 kwietnia w godzinach popołudniowych rejonie zachodniej Norwegii wybuchły poważne pożary, które od wczoraj strawiły wiele hektarów lasów w Rogaland i Vest-Agder. Podczas nocnej akcji gaśniczej strażakom nie udało się opanować ognia i sytuację dalej oceniają jako krytyczną – płomienie zbliżają się niebezpiecznie blisko do ważnych dróg i zabudowań, a setki lokalnych mieszkańców musiało zostać ewakuowanych z własnych domów.
W środę nad ranem do akcji gaśniczej dołączyły helikoptery, które mają wspomóc około 150 osób walczących z żywiołem z ziemi.
Reklama

Wiatr pogarsza sytuację

Do tej pory najgorsza sytuacja dotyczy gminy Sokndal w Rogaland, gdzie ogień jest najsilniejszy – strażacy poinformowali, że na razie są w stanie utrzymać pożar na tym obszarze, jednak wciąż nie jest on pod kontrolą. Mimo że od rana do akcji gaśniczej dołączyły helikoptery, to sytuację w ciągu dnia  może utrudniać silny wiatr, który zapowiadany jest w tym rejonie. Akcja prowadzona jest nie tylko w gminie Sokndal, gdzie spłonęły już tereny o powierzchni niemal 800 hektarów, lecz także w gminie Lyngdal w Vest-Agder, gdzie ogień strawił kolejne obszary – tuż przed godziną 10 straż pożarna poinformowała jednak, że udało im się opanować płomienie w tym rejonie.

Ogromne straty

Na razie służby ratunkowe nie są w stanie ocenić dokładnych strat, jednak wiadomo, że oprócz roślinności spłonęło też kilka budynków. Istnieje też duże ryzyko, że jeśli nie uda się opanować ognia, zagrożone będą niedalekie zabudowania i drogi. Najgorszy scenariusz zakłada też, że pożar może dosięgnąć historyczną zabudowę w Sogndalstrand, gdzie znajdują się drewniane domy i magazyny wybudowane w XVII-XVIII wieku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Krystian Kuriata
Krystian Kuriata 27-04-2019 14:09
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas