Aktualności

PILNE: W Askøy wykryto skażoną wodę. Nie żyje roczny chłopiec, dziesiątki zachorowań

Maja Zych

07 czerwca 2019 12:17

Udostępnij
na Facebooku
3

Wielu mieszkańców myli zakażenie bakteriami z grypą żołądkową. pixabay.com / Pixabay License / Arcaion

[AKTUALIZACJA 14:40] Potwierdzono obecność bakterii E. coli w źródle wody miejskiej w Øvre Kleppe.

W gminie Askøy w Vestlandet wykryto w tym tygodniu bakterie w wodzie pitnej, która dostarczana jest do około 15 000 okolicznych mieszkańców. Skażona woda wywołała zatrucie u przynajmniej 50 osób, z których 18 trafiło do szpitala. Ze sprawą wiązana jest też śmierć rocznego chłopca, u którego rozpoznano te same bakterie, co w wodzie – teraz trwają badania, które mają potwierdzić przyczynę zgonu.
Wszyscy mieszkańcy gminy Askøy proszeni są o szczególną uwagę oraz korzystanie jedynie z przegotowanej wody.
Reklama

Tragiczne konsekwencje

W ostatnich dniach lekarze w gminie Askøy przyjęli około 50 osób z silnymi objawami przypominającymi grypę żołądkową, z których 18 pacjentów zostało zatrzymanych w szpitalu – lekarze podejrzewają, że realna liczba zakażonych jest jednak większa.

W środę 5 czerwca w wyniku silnej infekcji zmarł też zaledwie roczny chłopiec, u którego lekarze wykryli ten sam rodzaj bakterii, który obecny jest też w skażonej wodzie. W czwartek sprawa została zgłoszona na policję, która zbada okoliczności zdarzenia.

– Badamy możliwy związek, ponieważ do śmierci doszło w tym samym rejonie geograficznym. Czekamy z wyniki próbek, które wykażą, na co zmarło dziecko – mówi radny gminy Askøy Eystein Venneslan.

Należy zachować ostrożność

Najprawdopodobniej źródłem zakażenia może być przeciek w instalacjach, przez który do wody pitnej dostały się ścieki. Władze gminy badają sytuację, starając się wykryć i wyeliminować przyczynę obecności bakterii.

Do czasu ustalenia i rozwiązania problemów wszyscy mieszkańcy gminy Askøy powinni zachować szczególną ostrożność i spożywać jedynie przegotowaną wodę. Wszystkie niepokojące objawy, takie jak wymioty, biegunka, nudności czy gorączka powinny też zostać zgłoszone lekarzowi. W grupie największego ryzyka zakażeniem są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Key Ar

08-06-2019 00:25

Ja tez pije kranoweczke norweska. Non stop. I jestem zdrow jak ryba!
A jak korzen mi wzmacnia!
Vi snakkes Polakker’s!

Solomun .

07-06-2019 13:40

pijemy i będziemy pic Janie

Jan Kowalski

07-06-2019 13:27

Dalej pijcie najlepsza na swiecie norweska kranicznake bez przegotowania.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram