Aktualności

Pierwsza na świecie farma łososi zasilana prądem powstała w Norwegii

Monika Pianowska

25 czerwca 2020 10:54

Udostępnij
na Facebooku

Zasilana prądem hodowla to wynik współpracy między firmami Bremnes Seashore i ABB z fundacją na rzecz środowiska Bellona. Bremnes Seashore/ materiały prasowe

24 czerwca premier Erna Solberg wirtualnie „otworzyła” hodowlę łososi w Loddetå w gminie Sveio na południu okręgu Vestland. Nie jest to jednak zwykła farma najpopularniejszych w Norwegii ryb hodowlanych – nowy obiekt Bremnes Seashore to bowiem pierwsza na świecie farma łososi całkowicie zasilana prądem. Oficjalnym uruchomieniem elektrycznej hodowli firma pochwaliła się w środowym komunikacie prasowym.
Dzięki rezygnacji z generatorów i łodzi napędzanych paliwem w hodowli Loddetå uda się zaoszczędzić 110 tys. litrów oleju napędowego rocznie. Firma obliczyła, że gdyby cała norweska branża zdecydowała się na bezemisyjne źródła energii, wynik ten zbliżyłby się do 300 tys. ton. Jedynym nie w pełni zasilanym elektrycznie urządzeniem, z którego korzysta nowo otwarta farma, jest katamaran z silnikiem hybrydowym. Jak podkreślają jego właściciele, jednostka i tak w przewadze korzysta z baterii.
Bremnes Seashore/materiały prasowe
Bremnes Seashore/materiały prasowe
Bremnes Seashore/materiały prasowe
Bremnes Seashore/materiały prasowe
Bremnes Seashore/materiały prasowe

Początek dla bezemisyjnych rozwiązań w akwakulturze

Farma w Sveio to owoc współpracy łososiowego giganta Bremnes Seashore ze szwajcarskim producentem baterii ABB i fundacją Bellona działającą na rzecz środowiska. Program pilotażowy hodowli wystartował wiosną 2018 roku, a testy okazały się na tyle pomyślne, że obiekt mógł rozpocząć teraz oficjalną działalność.
Zarówno cytowani w komunikacie prasowym Bremnes Seashore przedstawiciele fundacji Bellona, jak i premier Solberg, wyrazili nadzieję, że nowo otwarta „elektryczna hodowla łososi” wyznaczy drogę dla całej branży i inne farmy w Norwegii pójdą w jej ślady, decydując się na zasilanie swoich obiektów energią odnawialną.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram