Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
PGNiG świętuje 10 lat w Norwegii: ponad 5,5 mld zł przychodów i 18 koncesji Aktualności
Iga Jaruszewska 29 września 2017
11:15

PGNiG świętuje 10 lat w Norwegii: ponad 5,5 mld zł przychodów i 18 koncesji

Skomentuj
Logo PGNiG na budynku przy ulicy Sienkiewicza 12 w Sanoku. Siedziba Oddziału PGNiG. By Lowdown [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
28 września Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za pośrednictwem swojej strony internetowej podsumowało dekadę swojej działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka uzyskuje coraz lepsze wyniki finansowe – tylko w ubiegłym roku przychody osiągnięte w Norwegii przekroczyły 1 mld zł.
Jak podaje PGNiG, w ciągu 10 lat spółka zainwestowała na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ok. 5,3 mld zł. Działalność w Norwegii PGNiG rozpoczęło w 2007 r., po nabyciu od ExxonMobil udziałów w złożu Skarv. W 2012 r. nastąpiło uruchomienie wydobycia. Obecnie zaangażowanie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 18 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Spółka posiada udziały w pięciu złożach produkujących ropę i gaz (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), a wielkość jej zasobów wydobywalnych w Norwegii wynosi 78 mln boe. PGNiG ma także udziały w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania (Snadd i Storklakken).

BOE (ang. barrel of oil equivalent) to baryłka przeliczeniowa ropy – jednostka energii. Jest określona przez ilość energii, która jest otrzymana przez spalenie jednej baryłki ropy naftowej. Równe jest to energii 6,1178632 × 109 J albo 1,70 MWh.

Od rozpoczęcia produkcji w 2012 r. na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNIG wydobyło 2,14 mld m³ gazu ziemnego i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej. Jak podaje PGiNG: „wraz z rosnącym wydobyciem spółka osiąga coraz lepsze wyniki finansowe – tylko w ubiegłym roku przychody osiągnięte w Norwegii przekroczyły 1 mld zł.” Przychody Grupy wynoszą 5,5 mld zł.
Reklama

Inwestycje w Norwegii

Grupa Kapitałowa PGNiG obecna jest w Norwegii za sprawą swojej spółki zależnej – PGNiG Upstream Norway, która obecnie posiada udziały w 18 koncesjach.

– Zarówno obecne jak i następne inwestycje w Norwegii będą tworzyć bazę dla przyszłych dostaw importowych gazu do Polski. Zależy nam na stałym zwiększaniu produkcji w tym regionie, który jest obecnie najważniejszym miejscem zagranicznej ekspansji Grupy – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA cytowany na stronie pgnig.pl – Dążymy do uzyskania możliwości bezpośredniego sprowadzania gazociągami do Polski surowca ze złóż na szelfie. Planowane połączenie gazociągowe przez Danię nie tylko pozwoli nam sprowadzać gaz wydobywany w Norwegii do kraju, ale trwale zmieni uwarunkowania polityki energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej z korzyścią dla bezpieczeństwa Polski i regionu.

2,5 mld m³ gazu rocznie?

Norweski Szelf Kontynentalny to jeden z priorytetów inwestycyjnych określonych w Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022. Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w tym roku to 571 tys. ton ropy naftowej i 0,5 mld m³ gazu ziemnego, co stanowi około 15 proc. wydobycia całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Ponadto spółka prowadzi rozmowy mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych, tak by w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie co najmniej 2,5 mld m³ gazu rocznie.

źródło: pgnig.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas