Aktualności

Oslo: zakaz imprez masowych, zamknięte szkoły i przedszkola. Zaostrzone środki ostrożności [AKTUALIZACJA]

Natalia Szitenhelm

12 marca 2020 10:01

Udostępnij
na Facebooku

Gmina wprowadza restrykcje dotyczące życia publicznego. stock.adobe.com/standardowa/Wirestock

Gmina Oslo wdraża kolejne środki w walce z koronawirusem. W komunikacie prasowym z 11 marca urzędnicy ogłosili, że – z uwagi na pandemię – zakazują organizacji imprez masowych, wprowadzają restrykcje dotyczące organizacji wydarzeń, działalności klubów i restauracji. Ogłoszono także podniesienie gotowości gminy do poziomu trzeciego.
Reklama
W komunikacie podkreślono, że stołeczna gmina realizuje zalecenia krajowych organów ds. zdrowia, zaś działania na wypadek sytuacji kryzysowych wdraża od 28 lutego. Obecnie jednak podnosi poziom gotowości do pułapu trzeciego, wprowadzając szereg restrykcji i ograniczeń.

Zakaz imprez masowych

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w stolicy jest zakaz organizowania imprez masowych powyżej 500 uczestników. Zakazuje się imprez organizowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Organizatorzy wydarzeń z udziałem powyżej 100 osób muszą spełnić odpowiednie przepisy określone przez gminę, by móc je zorganizować.

Kolejnym zarządzeniem jest działalność restauracji, klubów nocnych i dyskotek, a także sal konferencyjnych i miejsc bez alokacji przestrzeni. Od tego typu lokali wymaga się zapewnienia, że obecni tam ludzie będą znajdować się w odległości 1 m od innych.

Restrykcje wprowadzono także, jeśli chodzi o zawieranie ślubów w stołecznym Ratuszu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, pary biorące ślub mogą zaprosić na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego maksymalnie 10 gości. Oprócz tego Ratusz, a także siedziba parlamentu w Oslo (Storting) zostały zamknięte dla
turystów/zwiedzających. 

Urzędnicy informują, że każdy z mieszkańców otrzyma powiadomienie o wdrożonych przepisach za pośrednictwem SMS. – Musimy priorytetowo traktować zdrowie publiczne, a zatem tolerować pierwszeństwo innych kwestii. Właśnie dlatego zakazujemy teraz ważnych wydarzeń w Oslo – stwierdził cytowany w komunikacie przewodniczący Rady, Raymond Johansen.

W Norwegii wiele wydarzeń jest odwoływanych z powodu wirusa z Chin, jednak jak na razie nie wprowadzono krajowego zakazu organizowania imprez masowych.
[AKTUALIZACJA, GODZ.13.00]

Wydarzenia z udziałem 50 osób są w Oslo zakazane. Zamknięte zostają wszystkie baseny, muzea, biblioteki i obiekty sportowe.

Mieszkańcy, którzy mają pytania dotyczące koronawirusa, mają skontaktować się telefonicznie z Urzędem ds. Ochrony Zdrowia pod numerem: 815 55 015.

Każdy, kto podejrzewa zakażenie wirusem COVID-19, ma skontaktować się telefonicznie z infolinią w gminie pod numerem: 21 80 21 82.

Co ze szkołami?

[AKTUALIZACJA, 12.03. GODZ. 11]

Gmina Oslo zamyka wszystkie szkoły i przedszkola. Od piątku 13 marca zostaną zamknięte szkoły podstawowe i średnie, a od poniedziałku 16 marca przedszkola. Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym są proszeni, by w piątek zostawali z dziećmi w domu, o ile to możliwe.

Szkoły i przedszkola na razie zamknięte zostają na 14 dni.

Gmina informuje o decyzji m.in. na swoim twitterowym profilu.
[10.00]

Gmina otrzymuje wiele zapytań dotyczących działalności szkół czy przedszkoli. Urzędnicy informują, że postępują zgodnie z zaleceniami krajowych organów ds. zdrowia, które nie zalecają zamykania szkół, a takze przerywania nauczania. Urzędnicy informują, że możliwe jest podjęcie decyzji o kwarantannie osób lub grup, jak dotąd, stwierdzono, dotyczyło to tylko małych grup w szkołach w Oslo.

Szkoły i przedszkola muszą unikać wszelkiej niepotrzebnej działalności, ale jednocześnie szkoły muszą zapewnić uczniom wykształcenie, do którego mają oni prawo. Ministerstwo Edukacji opracowuje przewodnik na temat tego, w jaki sposób szkoły powinny oferować nauczanie domowe uczniom poddanym kwarantannie. ~Oslo kommune

Poniżej: pod postem z nowymi przepisami wielu mieszkańców wyrażało niezadowolenie z powodu niezamknięcia szkół i przedszkoli. Gmina odpowiedziała, że krajowe organy nie wydały do tej pory zaleceń dotyczących zamknięcia placówek.
screenshot/facebook

Komunikacja miejska

W komunikacie przekazano informacje od firm zajmujących się w stolicy transportem zbiorowym – Rutera i Sporveien. WQ trosce o zdrowie kierowców i motorniczych zostaną Sporveien zamyka przednie drzwi wejściowe do tramwaju. Pasażerów prosi się o zachowanie dystansu w komunikacji miejskiej, a tych, którzy mają taką możliwość, o niepodróżowanie w godzinach szczytu lub korzystanie z innych środków transportu. 

Gmina informuje,że jak na razie nie wprowadzono zmian w kursowaniu poszczególnych linii na danych trasach. 

Poniżej: w ostatnich dniach zdecydowanie mniej osób korzysta z transportu publicznego.
standardowa/stock.adobe.com/ Chilly Teezer

620 zakażeń w Norwegii

Obecnie w kraju fiordów odnotowano 620 przypadków zakażeń koronawirusem, informuje Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). 385 chorych zaraziło się podczas pobytu za granicą (119 we Włoszech).  Pod kątem wirusa przebadano zaś ok. 8 tys. osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram