Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
NVE ostrzega przed powodziami. Najwyższy poziom zagrożenia na południu i zachodzie kraju Aktualności
Hanna Jelec 30 września 2017
18:35

NVE ostrzega przed powodziami. Najwyższy poziom zagrożenia na południu i zachodzie kraju

Skomentuj
Alert pogodowy dla sporej części kraju screenshot/yr.no
Czerwony alarm pogodowy dla południa i zachodu kraju. Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) ostrzega: poziom wody stwarza już zagrożenie powodziowe. Przez silny wiatr i opady deszczu zagrożenie może niebawem osiągnąć poziom krytyczny.
Reklama

Niebezpiecznie zwłaszcza w weekend

Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) przestrzega mieszkańców Norwegii przed bardzo wysokim zagrożeniem powodziowym. Eksperci informują, że najwięcej deszczu może spaść w weekend na zachodzie oraz na południu, zwłaszcza w regionach Sørlandet, Rogaland i Telemark. Według najczarniejszych prognoz może być to nawet do 200 mm. Pracownicy NVE podkreślają, że zagrożenie doszło do najwyższego, czerwonego poziomu.

Meteorolodzy nie potwierdzają?

Z ostrzeżeniem NVE nie zgadzają się jednak eksperci z Krajowego Instytutu Meteorologii. Specjaliści widzą w ogłoszonym przez NVE „czerwonym alarmie” wywoływanie niepotrzebnej paniki. Vibeke Thyness argumentuje, że zagrożenie jest poważne, ale obecnie znajduje się raczej na poziomie pomarańczowym (OBS), który nie jest progiem ekstremalnym.

Mimo wszystko, eksperci radzą, by w ten weekend zachować ostrożność – opady deszczu i podmokłe tereny stwarzają możliwość powstawania niebezpiecznych osuwisk i niebezpieczne warunki na drogach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas