Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Norweski premier zachwycony Polską. „Nasze relacje to wzór dla innych państw świata”

Emil Bogumił

29 lutego 2024 09:06

Udostępnij
na Facebooku
20
Norweski premier zachwycony Polską. „Nasze relacje to wzór dla innych państw świata”

Jak wskazał Premier Donald Tusk, Polskę i Norwegię łączy nie tylko przyjaźń, ale także współpraca w wielu dziedzinach. Fot. Krystian Maj/KPRM (CC BY-NC-ND 3.0 DEED)

– Relacje polsko–norweskie mogą być wzorcowe dla innych państw na świecie – stwierdził premier Donald Tusk. W środę, 28 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie szefa polskiego rządu z Jonasem Gahr Støre. Do najważniejszych punktów rozmów należały dalsze wsparcie pogrążonej wojną Ukrainy oraz rozwój współpracy gospodarczej obu państw.
Obaj politycy stwierdzili, że współpraca pomiędzy Norwegią i Polską jest kluczowa dla obu państw oraz całego regionu. Donald Tusk odwoływał się do przyjaźni oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa i energetyki. Przypomniał także, że kraj fiordów prezentuje zbieżne stanowisko wobec wojny w Ukrainie.

– Cieszę się, że tutaj z Norwegią mamy w stu procentach ten sam pogląd. Nasze kraje chcą, aby jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, na podtrzymanie ukraińskiej gospodarki. Ale chcemy motywować też innych. Będziemy współpracować też bilateralnie nad detalami – mówił w środę premier Donald Tusk.

Wielokrotnie już mówiłem, że w moim przekonaniu nie ma takiego kraju, z którym Norwegia byłaby tak blisko przez ostatnie 30 lat jak Polska. Przez ten czas pogłębiliśmy i poszerzyliśmy nasze relacje. Jesteśmy dziś partnerami handlowymi, technologicznymi, rozwijamy nasze społeczeństwa, jesteśmy sojusznikami w NATO, współpracujemy w dziedzinie bezpieczeństwa~ Jonas Gahr Støre

Jonas Gahr Støre zachwycony zmianami nad Wisłą

W ramach wizyty nad Wisłą Jonas Gahr Støre opublikował na łamach dziennika Rzeczpospolita artykuł, w którym chwali Polskę oraz zmiany zapowiedziane przez rząd Donalda Tuska. – Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych – czytamy w materiale.

Niewiele z europejskich wyborów śledzono z większym międzynarodowym zainteresowaniem niż październikowe wybory w Polsce. Pan premier Tusk zdobył większość, żeby przeprowadzić reformy wzmacniające demokrację oraz niezależność mediów i sądów. To wysyła istotne sygnały dla reszty Europy w czasie, gdy w natarciu są fałszywe wiadomości i autorytarne sposoby myślenia~ Jonas Gahr Støre na łamach Rzeczpospolitej

Energetyka i bezpieczeństwo wśród głównych tematów

Premierzy Polski i Norwegii dyskutowali także o wzajemnej współpracy w ramach obronności, NATO oraz energetyki.

Niezwykle wysoko cenię sobie wymiar energetyczny naszej współpracy. To jest także kwestia bezpieczeństwa, a więc nie tylko współpraca militarna. My jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy militarnej. To co kupujemy od naszych przyjaciół z Norwegii to jest jeden z najbardziej nowoczesnych i skutecznych elementów naszej obrony nad Bałtykiem, a współpraca energetyczna zapewniła Polsce realną dywersyfikację. I ta współpraca z Norwegią ma dla nas też ten wymiar bezpieczeństwa wprost. Bardzo to sobie cenię.~ Donald Tusk

Szefowie rządów obu państw przyznali także, że gwarantem bezpieczeństwa regionu pozostaje NATO. Wyrazili także zadowolenie z powodu rozszerzenia sojuszu o Szwecję i Finlandię. Ma to wzmocnić możliwości obronne w rejonie Bałtyku.

Źródła: gov.pl, regjeringen.no, Rzeczpospolita
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

05-03-2024 22:00

Martin19 napisał:
A tak na świeżo .. polscy rolnicy strajkują bo wiemy dlaczego na granicy z Ukraina … NRK nic nie muwilo w tv .. wczoraj wariat wjechał w ludzi w Szczecinie to zaraz na NRK artykuł wysmarowany na Polskę …. Lewacy norwescy tylko patrzą i piszą o wszystkim negatywnym co jest w pl …

Takie sa media. Ile masz lat? Jak jestes w PL jak pisals to poswiecaj czas na JEJ wspieranie a nie marnujesz swoj czas na tym forum!!!!!!!!!

Martin19 napisał:
[quote]
…. Nigdy nie pokazali polskie dobrym świetle … tylko patole… dlaczego tak jest …???? /quote]

Media w ktorych kazdego dnia nieustannie, ale bardzo BARDZO sie udzielasz przynosi podobny efekt co refleksja ogladacza/czytacza w/w. Podejrzewam ze jestes tego swiadomy.

NAJWAZNIEJSZA jest wiarygodnosc! A klamiesz jak z nut. SKONCZ!
P.S. Pisz po polsku- ortografia, gramatyka.

Xx1

04-03-2024 07:43

To był 2014 rok, schyłek rządów Tuska. gazetawroclawska.pl/restauracja-dlugi-wa...ewolucje/ar/3658854.

LewySierpowy

03-03-2024 19:59

Xx1 napisał:
Obejrzyj sobie odcinek kuchennych rewolucji, restauracja „długi wąż” w Przasnyszu. Właściciel jeździł Porsche, miał swój samolot a pracownicom płacił po 3zl. Inwestycje były za pieniądze z UE. W tym czasie ciągle ktoś dzwonił i się mnie pytał o pracę w Norwegii. Przez ostatnie 8 lat nikt nie dzwonił. Was, zwolenników Żydokomuny cechuje nietolerancja dla innych poglądów. W demokracji jest tak że raz rządzi lewą raz prawa strona, tak jak w USA. W Europie lewactwo się rozpanoszyło i jeśli gdzieś dojdzie do władzy prawica to krzyczą że populiści, faszyści. Posłuchaj Norwegów jak im przeprano mózgi, tu wstydzą się przyznać jeśli głosują na FRP. Tusk to koń trojański Niemiec. Dla dobrych stołków i zaszczytów sprzeda polskie interesy. Te pożyczki KPO to był mega przekręt, dzięki temu obalili rząd PiS. Europa jest skorumpowana i potrzebna jest zmiana władzy, ciągła rotacja. PiS był przy władzy tylko dwie kadencje a już wielu obrosło w piórka, potworzyły się jakieś grupy interesów. Co mówić jeśli ktoś trwa przy władzy dziesiątki lat?
Mowisz o tym odcinku z 2018roku kiedy pisiory byly u wladzy? pomorska.pl/restauracja-dlugi-waz-w-kuch...u-zmiany/ar/13013400 ktos tutaj klamliwa propagande szerzy,pis to dal ale swoim,wkoncu im sie nalezy jak ta paskuda z pisu powiedziala

Martin19

02-03-2024 17:08

A tak na świeżo .. polscy rolnicy strajkują bo wiemy dlaczego na granicy z Ukraina … NRK nic nie muwilo w tv .. wczoraj wariat wjechał w ludzi w Szczecinie to zaraz na NRK artykuł wysmarowany na Polskę …. Lewacy norwescy tylko patrzą i piszą o wszystkim negatywnym co jest w pl ….jak pokażą polskiego farmera to jakiegoś dziada co jedzie starym traktorem co się ledwo trzyma
…. Nigdy nie pokazali polskie dobrym świetle … tylko patole… dlaczego tak jest …???? Kto ma na celu tak tępić Polskę ?? Co powiedzą w NRK to święte .. później nory myślą ze w pl to nic niema i zacofanie … mysle ze sporo z was nie raz to doświadczyło tylko milczy i by zjechało do pl ale zobowiązania w NO.

Jarek Grudzień

02-03-2024 14:24

Xx1

02-03-2024 10:26

Osobiście zawsze głosuje na tych, którzy reprezentują mój światopogląd, ale kibicuję tym dzięki, którym zwykłym ludziom żyje się lepiej. Nawet gdybym był mega bogaty to również bym był za jak największą średnią klasą. Co z bogactwa jeśli komuś porwą i zabija dziecko, tak było choćby z właścicielem JBB? Co to za życie jeśli trzeba się ochroniarzami i płotami otaczać, żyć w ciągłym strachu? 15 lat temu e Norwegii wystarczyła jedna wypłata by utrzymać rodzinę, dziś muszą być dwie wypłaty lub bardzo dobre dochody jednej osoby, czyli trzeba zarobić kupę kasy by przy toppskatt coś jeszcze zostało. W polityce liczą się rezultaty a nie piękne przemówienia i mydlenie oczu.

Xx1

02-03-2024 10:16

Pieniądze z KPO zostały odblokowane, na podstawie zapewnień Tuska a nie konkretnych ustaw. Duża część tej sumy będzie zainwestowana w energię odnawialną - farmy wiatrowe, inwestycje będzie realizował niemiecki Simens. Jak zwykle pieniądze wracają do Niemiec. Gdyby rządziło PiS, na pewno Simens nie dostał by zlecenia. Korupcja, politycy na smyczach koncernów, oligarchów. Zygać się chce jak się na to patrzy. Tu nie chodzi o to czy ktoś jest za prawa czy lewa strona, ale by była ciągła rotacja, by politycy, partie nie miały czasu się rozpanoszyć, by koncerny nie pompowały kasy w pewne partie tak by były na ich usługach. Osobiście jestem za zjednoczeniem Europy a nawet w przyszłości świata, ale na pewno do tego nie dojdzie jeśli pewne państwa zawsze będą wykorzystywać innych. Na chwilę obecną to Niemcy bardziej szkodzą Polsce niż Rosja, robią wszystko by Polska była skansenem, by nie była dla nich konkurencją. Trzeba zrozumieć że dla równowagi muszą być reprezentowane poglądy wszystkich ludzi. Lewica przez to że ciągle ściąga sobie elektorat trwa przy władzy, gdyby nie miedia społecznościowe to ciężko było by do prawdy dotrzeć.

Karol Pitek

01-03-2024 22:37

Zły Tusk, jak nie przymierzając Morawiecki, przypisuje sobie cudze zasługi. Chociaż rządził tylko 2 miesiące bo PiS pajacował z rządem na chwilę a Duda zastanawiał się czy Kamiński i Wąsik nie powinni byli głosować. A do tego wszystko sprzeda i zablokuje budowę CPK która i tak stała. I Izera nie zacznie być produkowana w fabryce której nawet ma. I jeszcze zlikwidował bezpieczny kredyt 2% który dobry PiS obiecał tylko kasy na to nie skombinował. I tak można pieprzyć bez końca
Jedyne co, to faktycznie kolejny park narodowy zamiast portu nie jest Polsce potrzebny

Martin19

01-03-2024 11:02

Tusk sprzeda polskie lasy i fabryki za paczkę fajek. Fałszywy rudy lis ! Dziwie się tym co mieszkają za granica i to za Tuska uciekali za chlebem !! A teraz głosowali …. Hehe.. teraz będzie jak mówił kononowicz nic nie będzie .. teraz mlodzisz może kupić tablete dzień po …a energetyka do picia nie może hehehe

Xx1

01-03-2024 07:16

Obejrzyj sobie odcinek kuchennych rewolucji, restauracja „długi wąż” w Przasnyszu. Właściciel jeździł Porsche, miał swój samolot a pracownicom płacił po 3zl. Inwestycje były za pieniądze z UE. W tym czasie ciągle ktoś dzwonił i się mnie pytał o pracę w Norwegii. Przez ostatnie 8 lat nikt nie dzwonił. Was, zwolenników Żydokomuny cechuje nietolerancja dla innych poglądów. W demokracji jest tak że raz rządzi lewą raz prawa strona, tak jak w USA. W Europie lewactwo się rozpanoszyło i jeśli gdzieś dojdzie do władzy prawica to krzyczą że populiści, faszyści. Posłuchaj Norwegów jak im przeprano mózgi, tu wstydzą się przyznać jeśli głosują na FRP. Tusk to koń trojański Niemiec. Dla dobrych stołków i zaszczytów sprzeda polskie interesy. Te pożyczki KPO to był mega przekręt, dzięki temu obalili rząd PiS. Europa jest skorumpowana i potrzebna jest zmiana władzy, ciągła rotacja. PiS był przy władzy tylko dwie kadencje a już wielu obrosło w piórka, potworzyły się jakieś grupy interesów. Co mówić jeśli ktoś trwa przy władzy dziesiątki lat?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok