Aktualności

Norwegowie boją się ekspansji Wizz Aira: chcą wprowadzić minimalną cenę biletów lotniczych

Emil Bogumił

15 października 2020 09:20

Udostępnij
na Facebooku
15

Ekspansja Wizz Aira w Norwegii wprowadziła zamęt w tutejszej branży lotniczej. Fot. materiały prasowe Wizz Air

Norweskie Stowarzyszenie Pilotów uważa, że warto wprowadzić ustawową cenę biletów na trasach krajowych, poniżej której nie będzie można sprzedawać przelotów. Plan ma związek z wejściem Wizz Aira na norweski rynek. Przewoźnik zapowiedział, że okazyjna kwota, jaką będzie trzeba zapłacić, korzystając z popularnych połączeń, wyniesie 199 koron norweskich.
Reklama
Wizz Air wystartuje na krajowych trasach w Norwegii 5 listopada. Samoloty kursować będą między Oslo a Bergen, Trondheim oraz Tromsø. W związku z tym, mają być główną konkurencją dla Norwegiana oraz SAS. Aby ratować finanse skandynawskich przewoźników, Norweskie Stowarzyszenie Pilotów proponuje wprowadzenie minimalnej stawki za bilet lotniczy na rynku krajowym. Organizacja zwraca uwagę, że tego typu ingerencja w rynek jest niezbędna. Jej przedstawiciele dodają, że cena przelotu nie może być jednakowa z kwotą, którą zapłacimy za filiżankę kawy na lotnisku Gardermoen. Z podobnego rozwiązania skorzystali Austriacy. Tamtejsze władze ustaliły minimalną cenę biletu lotniczego na poziomie 40 euro.

Duże problemy starych przewoźników

Norwegian oraz SAS wciąż nie mogą sobie poradzić po kryzysie branży, który wywołała pandemia koronawirusa. Nie pomoże im również fakt wejścia na rynek nowych linii lotniczych Braathena oraz ekspansja Wizz Aira. Węgierski przewoźnik poinformował, że spółka nie będzie zawierała układów zbiorowych ze związkami zawodowymi. Część organizacji oburzyło takie działanie. – Kiedy Wizz Air zamyka drzwi przed związkami zawodowymi, my również trzaśniemy drzwiami – informuje Frode Alfheim, lider 56-tysięcznej organizacji Industri Energi. Jej związkowy nie będą korzystali z węgierskich linii lotniczych. Wystosowali również apel, by Wizz Air zaakceptował panujące w Norwegii standardy.
Pierwsze samoloty Wizz Air wystartują na trasach krajowych 5 listopada.

Pierwsze samoloty Wizz Air wystartują na trasach krajowych 5 listopada. Źródło: By Markus Eigenheer from Genève (HA-LYB Airbus A320-232 Sharklets A320 > WZZ) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Nie wiadomo, czy i kiedy plan wprowadzenia minimalnej ceny biletów powiedzie się. Problemem mogą być regulacje Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To do przepisów tej wspólnoty dostosować musi się norweski rynek lotniczy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman Krawczyk

17-10-2020 01:06

I oczywiście poza tym wszyskim Bogusz jesyeś po prostu polski Janusz...

Roman Krawczyk

17-10-2020 01:02

A mentalność Skandynawów wspierania Siebie na wzajem?...Dbają o swój rynek dając Tobie pracę i szanuj To....

Roman Krawczyk

17-10-2020 00:58

Zwłasza Takich Januszy którzy mają to jebb...e roszczeniowe podejście do istniejącego tu niemal utopijnego systemu...gdzie taki Janek uważa że wszystko Mu się należy tylko z tej okazji iż zaszczycił Norwegów swa obecnością....na Ich ...ej ziemii...

Roman Krawczyk

17-10-2020 00:54

O to tylko w tym chodzi,aby latać po Norwegii to trzeba BYĆ Skandynawem albo po prostu czuć życie,wolność,i żyć pracując po to by żyć,a nie źyć po to by pracować...I tak podziwiam Skandynawów że potrafią chronić,dbać o Siebie i swój rynek i innych...

RafalC75

16-10-2020 18:01

Roszkowski Ty jesteś tak wyizolowany czy zacząłeś wcześniej weekend????
Co mają względy ekonomiczne, w tym wypadku dbanie o interesy krajowych firm do mentalności? Po drugie to jak można żyć w kraju którego się nie lubi, wieczne biadolenie jak to w norge jest słabo, jacy niedobrzy są norwegowie itp....Wielcy patrioci tyrający na cudzą gospodarkę. Hipokryzja i materializm NIE DO POJĘCIA.

mart enty

16-10-2020 17:07

Deltree napisał:
Lewy i Rafał. Trudne do pojęcia jest dla mnie wyłącznie to, jak Polak może przesiąknąć norweską mentalnością i uznać ją za słuszną.
ależ kto Ci broni przesiąknąć polską mentalnością i żyć w Pl? Takie generalizowanie jest śmiechu warte. Zasadniczo rzecz ujmując, żyj tam, gdzie Ci dobrze, albo przynajmniej lepiej Jojczysz na norweskie realia? To wróć do Pl i zmieniaj Ojczyznę na lepsze. Nie czujesz się na siłach? To może Bhutan jest dla Ciebie? Ponoć najszczęśliwszy kraj na świecie

Bogusz Roszkowski

16-10-2020 15:18

Lewy i Rafał. Trudne do pojęcia jest dla mnie wyłącznie to, jak Polak może przesiąknąć norweską mentalnością i uznać ją za słuszną.

RafalC75

16-10-2020 12:55

Lewy, nic dodać i nic ująć. Dla niektórych to że ktoś dba o swoje podwórko jest zbyt trudne do pojęcia.

Lewy

16-10-2020 09:42

@BoguszRoszkowski nie ma w tym niczego "śmiechu wartego". Norwegia jest zbudowana na ingerencji w rynek i ochronie krajowych przedsiębiorstw. Jeśli dla ciebie to jest śmiechu warte, to zawsze możesz wrócić do kochanej ojczyzny mlekiem i rynkiem płynącej i pracować w modelu folwarcznego zarządzania jako parób.

Łukasz .

16-10-2020 06:20

a moze by tak obnizysz ceny za filizanke kawy ??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram