Aktualności

Norwegia zamyka fermy futrzarskie. W zamian hodowcy dostaną nawet 800 000 000 koron

Maja Zych

03 grudnia 2019 10:56

Udostępnij
na Facebooku
6

Roczne obroty w branży futrzarskiej wynoszą obecnie nawet 500 milionów koron. Adobe Stock / licencja standardowa / Georgy Dzyura

W środę 27 listopada Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło ostateczne rozporządzenie dotyczące rekompensaty finansowej, która ma trafić do hodowców zwierząt na futra – już od 2025 roku na terenie Norwegii fermy futrzarskie mają się bowiem stać nielegalne, a nawet 180 producentów będzie musiało do tego czasu zakończyć swoją działalność. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami w ramach zadośćuczynienia właściciele firm mają jednak otrzymać nawet ponad 800 milionów koron – to o 300 milinów więcej, niż rząd zaproponował przedsiębiorcom jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku.
Pierwotna propozycja rekompensaty spotkała się z dużym sprzeciwem branży futrzarskiej, która głośno protestowała przeciwko ustaleniom polityków –  hodowcy jednogłośnie zapewniali, że tak „niewielkie” środki ze strony państwa doprowadzą ich działalności do bankructwa.
Reklama

Podano ostateczne warunki

W związku z dużym sprzeciwem hodowców rząd przygotował nową propozycję, która ich zdaniem ma zapewnić hodowcom możliwość przebranżowienia i uchronienia swoich firm przed upadłością. Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że ostateczna kwota, jaką otrzymają przedsiębiorcy branży futrzarskiej w całym kraju, wyniesie łącznie 800-850 milionów koron. Rząd poinformował też, że rozporządzenie obejmie około 180 hodowców w całym kraju, a dla niektórych producentów kompensata finansowa wzrośnie o nawet kilka milionów koron.

Obecnie kraj fiordów dostarcza 1 proc. światowej produkcji futer norek i 2 proc. produkcji futer lisów. Roczny obrót w przemyśle futrzarskim, w którym w całym kraju pracuje pół tysiąca pracowników, to 300-500 milionów koron.

Ustanowiony zakaz hodowli zwierząt na futra to sukces osiągnięty przede wszystkim przez polityków lewicy, którzy w głównej mierze odpowiadają za pomysł likwidacji tej gałęzi przemysłu.
Ustanowiony zakaz hodowli zwierząt na futra to sukces osiągnięty przede wszystkim przez polityków lewicy, którzy w głównej mierze odpowiadają za pomysł likwidacji tej gałęzi przemysłu. Adobe Stock/licencja standardowa/Igor Batenev

Spotkali się głośnym sprzeciwem

Bój o zakaz hodowli na futra toczył się już od dłuższego czasu, jednak ostateczną decyzję o likwidacji branży futrzarskiej do 2025 roku rząd podjął dopiero w czerwcu tego roku. Początkowo w ramach rekompensaty hodowcom zaproponowano 500 milionów koron – propozycja wywołała jednak ostrą reakcję pracowników branży, którzy nazwali ją „historyczną zdradą”, twierdząc, że kwota jest zbyt mała i nie pokryje strat, które poniosą hodowcy w związku z delegalizacją ferm oraz przekwalifikowaniem produkcji. W związku z silnymi protestami rząd zdecydował ponownie przyjrzeć się stawkom oferowanym hodowcom oraz dostosować je do ich oczekiwań.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan

05-12-2019 08:29

high_octane napisał:
Norwegia i Polska, kraje ktore wykonczyly swoj wlasny przemysl.
.


Powinienes sie wypowiedziec na temat przemyslu futrzarskiego, a snuc czarne wizje omamow swojej emigranckiej (?) wyobrazni.

high octane

04-12-2019 12:39

Tak, to za co kupisz te wszystkie dobra jak nic nie produkujesz na eksport. Jeszcze bezrobocie wzrosnie, spadna wplywy do budzetu i w wyniku tego wzrosna podatki.
Bedziesz zyl jak chlop panszczyzniany, zywil sie tym co w swojej okolicy dostaniesz/znajdziesz.

Nieruchomosci same z siebie nie przynosza przychodu, za te auto co naprawiasz to musiales dac komus innemu gruba kase na
poczatku i drugie tyle w podatku.

high octane

04-12-2019 11:21

Norwegia i Polska, kraje ktore wykonczyly swoj wlasny przemysl.
Zostali juz tylko ludzie z koneksjami, biale kolnierzyki, mechanicy samochodowi i budowlancy.

Reszte czeka marny zywot w tych krajach, czyli jakies 80% spoleczenstwa.

Josef Satan

03-12-2019 14:47

I to jest wspaniala wiadomosc!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram