Aktualności

Nie żyje Ari Behn. Dziś Norwegia żegna swojego artystę

Maja Zych

03 stycznia 2020 10:41

Udostępnij
na Facebooku

Ari Behn przez kilkanaście lat był mężem norweskiej księżniczki Marty Ludwiki. Holger Motzkau 2010, Wikipedia/Wikimedia Commons (cc-by-sa-3.0) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

W piątek 3 stycznia Norwegia pożegna swojego pisarza i dramaturga, Ariego Behna, który popełnił samobójstwo w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Śmierć 47-letniego Behna poruszyła cały kraj – od zwykłych mieszkańców, przez polityków, aż po rodzinę królewską. Artysta przez piętnaście lat był bowiem mężem norweskiej księżniczki Marty Ludwiki.
Za granicą o Arim Behnie zrobiło się w ostatnich latach głośno również ze względu na oskarżenia o molestowanie, jakie pisarz wysunął wobec znanego aktora Kevina Spacey’ego.
Reklama

Ari Behn (ur. 30 września 1972 roku w Aarhus w Danii) był norweskim pisarzem, dramaturgiem i artystą, który zadebiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Trist som faen”. Jego debiutem dramaturgicznym była sztuka „Treningstimen”, wystawiana w Teatrze Rogaland w Stavanger. Od 2002 do 2017 roku był mężem norweskiej księżniczki Marty Ludwiki, z którą miał trójkę dzieci.

Ceremonia otwarta dla wszystkich

Pogrzeb Behna odbędzie się w piątek o godzinie 13 w Katedrze w Oslo (Oslo domkirke). Oprócz rodziny, przyjaciół oraz mieszkańców kraju fiordów, którzy chcą pożegnać znanego artystę, we mszy uczestniczyć będą też najważniejsi politycy w kraju oraz cała rodzina królewska. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. premier Erna Solberg, minister finansów Siv Jensen czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Poniżej: transmisja z uroczystości pogrzebowych w Oslo.
SE: Direkte fra Oslo domkirke

Szokująca śmierć

Informacja o śmierci Ariego Behna była dużym szokiem dla większości Norwegów, którzy głośno wyrażali swój smutek oraz wyrazy współczucia dla członków rodziny.

W niedzielę 29 grudnia setki osób przeszły ulicami Moss, gdzie artysta dorastał, aby oddać mu hołd, a pod Pałacem Królewskim w Oslo wiele osób złożyło kwiaty i zapaliło znicze.

Poniżej: Zdjęcia z Placu Zamkowego po śmierci Ariego Behna. 
W czwartek w Katedrze w Oslo długie kolejki ustawiły się także, aby wpisać się w księdze kondolencyjnej. Norweskie media podają, że zaledwie parę godzin zapełnionych zostało około 50 stron.

Ofiara #metoo

Behn miał od lat zmagać się z alkoholizmem i problemami psychicznymi. Już w wywiadach w 2009 roku przyznał, że cierpi na chroniczną depresję i samotność.

Ari Behn był też jedną z osób, która oskarżyła o molestowanie znanego hollywoodzkiego aktora Kevina Specey’ego. Do zdarzenia miało dojść podczas wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, gdzie Spacey miał zaproponować wspólne wyjście na papierosa, a następnie złapać Behna za krocze.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram