Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Nawet 2 500 samochodów utknęło w wielogodzinnych korkach: trudna noc kierowców w Agder

Emil Bogumił

08 grudnia 2021 10:24

Udostępnij
na Facebooku
Nawet 2 500 samochodów utknęło w wielogodzinnych korkach: trudna noc kierowców w Agder

Niektórzy kierowcy spędzili w korku blisko 10 godzin. /zdjęcie poglądowe, Fot. materiały prasowe If

Mieszkańcy wschodniej części Agder musieli zmierzyć się z załamaniem pogody. Siódmego grudnia w okręgu zaobserwowano zapowiadane wcześniej opady śniegu. Sytuacja doprowadziła do zatorów na trasie E18. Część kierowców potrzebowała doraźnej pomocy, a nawet podjęcia działań ewakuacyjnych.
Centrala Ruchu Drogowego (Vegtrafikksentralen) informowała o pierwszych problemach siódmego grudnia po godzinie 16:40. W wyniku załamania pogody na drodze E18 pogorszyły się warunki drogowe. Na odcinku Tvedestrand-Kragerø utknęło kilka ciężarówek, które w pełni sparaliżowały ruch drogowy.
Pogarszająca się sytuacja zmusiła służby do powołania zespołu zarządzania kryzysowego, którym kierowali przedstawiciele policji, władze Agder oraz Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). W pomoc kierowcom na zablokowanym odcinku zaangażowały się organizacje pozarządowe, w tym Czerwony Krzyż. Wolontariusze dowozili do samochodów ciepłe jedzenie i napoje.
Około 21:00 około siedmiokilometrowa kolumna pojazdów zaczęła przemieszczać się z niewielką prędkością. Po kilkugodzinnym postoju problemy zaczęli zgłaszać kierowcy samochodów elektrycznych - akumulatory części aut zaczęły się rozładowywać. Pracujące na miejscu służby kontaktowały się z kierowcami i oferowały pomoc, m.in. w postaci doładowywania baterii oraz ewakuacji z miejsca zatoru.
W nocy z siódmego na ósmego grudnia rozwiązano większość problemów rozwiązano. Zespół zarządzania kryzysowego porozumiał się z zarządcami wskazanego odcinka, którzy przy współpracy ze Statens vegvesen przygotowali drogę do dalszej jazdy. Dodatkowy personel oraz sprzęt drogowy zadysponowano z innych części Agder.

Pomimo udrożnienia zatoru, policja prosi kierowców o dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze i korzystanie z alternatywnych tras przejazdu. Komunikaty dotyczące sytuacji na trasie E18 publikują na Twitterze Okręg Policyjny w Agder i Vegtrafikksentralen sør. Informacje dostępne są również na portalu Statens vegvesen.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok