Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
NAV informuje o błędzie systemu. Podatników mogą czekać dopłaty Aktualności
Maja Zych 27 września 2018
08:00

NAV informuje o błędzie systemu. Podatników mogą czekać dopłaty

1
Skomentuj
Błąd mógł dotknąć nawet ponad 4 tys. osób pobierających świadczenia. pixnio.com
Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) poinformował w zeszłym tygodniu o błędzie systemu, przez który od wypłacanych świadczeń nie była odprowadzana zaliczka na podatek. W głównej mierze dotyczy to osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) oraz rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger). Błąd został już poprawiony w systemie, jednak dla podatników to jeszcze nie koniec problemów – możliwe, że nieodciągniętą kwotę trzeba będzie dopłacić podczas kolejnego rozliczenia za 2018 rok.
NAV podaje, że sytuacja dotyczy osób, które posiadały tzw. frikort med beløpsgrense, czyli kartę podatkową z określoną kwotą dochodu.
Reklama

Błąd u nawet 4350 osób

Z powodu błędu technicznego system informatyczny NAV wczytał frikort med beløpsgrense jako karty podatkowe bez limitu kwoty – i co za tym idzie – urząd nie odprowadzał od wypłacanych świadczeń 50-proc. zaliczki na podatek, nawet kiedy dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku.

Błąd został już naprawiony, a limit kwoty dodany do systemu – nowe wyliczenia mogą jednak dla wielu osób oznaczać zaległości podatkowe, które trzeba będzie opłacić podczas kolejnego rozliczenia, lub dodatkowe odliczenia od kolejnych zasiłków wypłacanych w tym roku. W większości przypadków chodzi jedynie o świadczenia z ostatniego miesiąca, jednak sytuacja zależy od tego, w którym momencie przekroczyło się kwotę 55 tys. koron.

Co trzeba zrobić?

Wszystkie osoby, których dotyczy pomyłka, powinny otrzymać od Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) nowe karty podatkowe oraz list z przeprosinami od NAV. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności sprawdzić, czy podstawa do obliczenia zaliczki na poczet podatku jest tam odpowiednio wyliczona – jeśli wkradł się błąd, należy zmienić kwotę na stronie internetowej Skatteetaten.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 27-09-2018 17:14

Jak zwykle NAV niekompetencja tej instytucji jest większa nirz płęta w kabarecie ale jak ludzie czekają na chorobowe po kilka miesięcy to za strcony czas i zdrowie nie chcą brać żadnej opowiedzialności . Kiedyś polacy narzekali na ZUS ale tutaj jest jeszcze gorzej . Tak że trzeba mieć końskie zdrowie w Norwegi i spory zapas pieniędzy zeby pozwolić sobie na chorowanie

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas