Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Aktualności

MSZ: karty do głosowania z nazwiskiem tylko jednego kandydata to fotomontaż

Emil Bogumił

10 lipca 2020 10:11

Udostępnij
na Facebooku

Karty na fotomontażu zawierały jedynie imię i nazwisko Andrzeja Dudy. /Facebook

Od kilku dni w mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia kart do głosowania zawierające jedynie dane jednego kandydata - Andrzeja Dudy. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort poinformował, że rozsyłane fotografie to fotomontaż.
Od 6 lipca użytkownicy mediów społecznościowych dyskutowali o kartach wyborczych, na których widniało jedynie imię i nazwisko urzędującego prezydenta - Andrzeja Dudy. Sprawa dotyczyła pakietów wysyłanych przez Ambasadę RP w Oslo oraz Ambasadę RP w Londynie.

„Próba podważenia rzetelności procesu wyborczego”

Oficjalny komunikat wydało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W dokumencie z 8 lipca czytamy, że fotomontaż ma wprowadzić wyborców w błąd oraz podważyć rzetelność procesu wyborczego. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że publikowane w sieci i w mediach społecznościowych fałszywe zdjęcia kart do głosowania, na których znajdują się dane wyłącznie jednego z kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP, są fotomontażem, którego celem jest wprowadzenie wyborców w błąd oraz próbą podważenia rzetelności procesu wyborczego, w który za granicą zaangażowane są m.in. setki członków obwodowych komisji wyborczych, w tym reprezentanci komitetów wyborczych. Apelujemy o nierozpowszechnianie tego typu materiałów dezinformacyjnych, które w zamyśle ich twórców mają obniżać poziom zaufania społecznego. Wiarygodne informacje na temat procedur wyborczych za granicą publikowane są na stronach internetowych i serwisach społecznościowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskich placówek konsularnych – czytamy w komunikacie resortu.
W nocy z 10 na 11 lipca rozpocznie się cisza wyborcza. Sondażowe wyniki exit poll poznamy po zamknięciu lokali wyborczych, 12 lipca o 21:00. W wyborach prezydenckich, również korespondencyjnie, bierze udział około 500 tys. Polaków mieszkających za granicą.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram