Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Miliony koron na nielegalnym wynajmie mieszkań – skandal w norweskiej rodzinie królewskiej

Mateusz Krzesiński

30 listopada -0001 00:00

Udostępnij
na Facebooku
Miliony koron na nielegalnym wynajmie mieszkań – skandal w norweskiej rodzinie królewskiej

Przyszły król Norwegii - książę Haakon Magnus wikimedia/Kjetil Ree

Następca norweskiego tronu, książę Haakon Magnus, nielegalnie wynajmuje mieszkania w Skaugum, podaje norweski dziennik Dagbladet. W ubiegłym roku miał na tym zarobić 1,4 miliona koron. Po wykazaniu nieprawidłowości przez Asker komunne, książę zamieścił przeprosiny na oficjalnej stronie rodziny królewskiej.

Wbrew norweskiemu prawu

Dwór w Skaugum, o powierzchni 1280 ha, został przekazany księciu Haakonowi w 2002 roku po ślubie z Mette-Marit Tjessem Høiby. Cała miejscowość jest prywatną nieruchomością rodziny królewskiej, składającą się z pięciu posiadłości głównych, domu reprezentacyjnego oraz dworu, których części bez zezwolenia wynajmowane były m.in. tamtejszym pracownikom. Poczynania księcia Haakona były niezgodne z norweskim prawem budowlanym, dodaje Asker kommune.

Ponad milion koron zysku

Dagbladet opublikowało oświadczenie, w którym dowiadujemy się o rozbudowaniu jednej z ulic Skaugum o domy mieszkalne bez uprzedniej konsultacji z władzami tamtejszej gminy. W ubiegłym roku nielegalny obrót tymi nieruchomościami przyniósł norweskiemu księciu ok. 1,4 miliona koron przychodu. Norweski dziennik podkreśla, że książę Haakon wciąż nie złożył niezbędnych dokumentów, dookreślających prawa do zarabiania na wynajmie nieruchomości.

Sam norweski książę utrzymywał, że po ukończeniu prac budowlanych zwrócił się do tamtejszej gminy z prośbą o uwierzytelnienie i opodatkowanie nowo powstałej części Skaugum. Kierownictwo do spraw budowlanych zaprzecza, wyjaśniając dziennikowi Dagbladet, że podobna sytuacja nie miała miejsca.

Norweskie prawo budowlane mówi wyraźnie, iż zakończenie prac, dzięki którym powstają nowe miejsca zamieszkania, musi zostać potwierdzone świadectwem oddania ich do użytku. Taki dokument jest wydawany przez gminę, której ziemie zostały użyte. Bez tego dokumentu obowiązuje bezwzględny zakaz wynajmu.

Haakon Magnus (ur. 1973) - książę koronny Norwegii, następca tronu, syn Haralda V i królowej Sonii. Oficer Norweskiej Akademii Marynarki i absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Mąż Mette-Marit Tjessem Høiby, których związek wzbudzał swego czasu wiele kontrowersji z powodu nieślubnego dziecka Mette-Marit z poprzedniego związku.

Oficjalne przeprosiny

Dziennik Dagbladet skontaktował się z mieszkańcami nowej dzielnicy w Skaugum i otrzymał potwierdzenie, że nowe osiedla faktycznie są wynajmowane, choć mieszkańcy nie są świadomi obowiązującego prawa. Podnajemcy to w większości pracownicy podlegający rodzinie królewskiej.

Książę Haakon opublikował przedwczoraj oficjalne przeprosiny na stronie rodziny królewskiej, gdzie przyznaje się do winy i zapewnia, że jest gotowy ponieść odpowiedzialność za niedotrzymanie formalności prawnych. Pytania o wysokości ewentualnej grzywny pozostają póki co bez odpowiedzi.

Opublikowane przez dziennik Dagbladet dokumenty wykazują także, że już wcześniej pojawiały się problemy z uściślaniem, jakiego typu nieruchomościami są budynki w królewskim mieście. Trwa dochodzenie w tej sprawie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok