Aktualności

Mieszkasz na północy? Lepiej zostań w domu: zagrożenie lawinami i powodziami trwa

Monika Pianowska

04 grudnia 2019 10:00

Udostępnij
na Facebooku

W Nordland synoptycy spodziewają się nawet 100 milimetrów deszczu. adobe stock/ fot. Anselm Baumgart licencja standardowa

Zarówno władze gminy Narvik, jak i Norweski Instytut Meteorologiczny proszą mieszkańców regionu Ofoten, aby w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz przynajmniej 4 grudnia. To środki ostrożności zalecane z uwagi na niebezpieczne warunki atmosferyczne, które pojawiły się już 3 grudnia wieczorem. 
W okolicach Narvik, gdzie notuje się obecnie obfite opady śniegu z deszczem i deszczu, trudne warunki na jezdniach i zagrożenie lawinami z powodu wilgoci, mieszka ok. 30 tys. osób. Niektóre szkoły wysyłały uczniom wiadomości drogą SMS-ową, żeby ci nie opuszczali domów.

Ewakuacje i zamknięte drogi

We wtorek po południu w Narvik ewakuowano pięć budynków mieszkalnych i dziesiątki domków w związku z zagrożeniem lawinowym. W niektórych miejscach na północy kraju, jak Helgeland, Nord-Troms, Lyngen, Tromsø, Sør-Troms, Indre Troms, Lofoten i Vesterålen, Ofoten, Salten i Svartisen, wciąż obowiązuje czerwony poziom ryzyka wystąpienia lawiny śnieżnej lub osuwiska w związku z deszczem. Meteorolodzy ostrzegają też przed śliskimi ulicami.

Dodatkowo w ciągu doby od 3 do 4 grudnia w Nordland synoptycy spodziewają się nawet 100 milimetrów deszczu. Wydano już ostrzeżenia z uwagi na żółty poziom ryzyka wystąpienia powodzi w północnych obszarach Nordland, południowych częściach Troms, Saltfjellet, Salten, Ofoten i Vesterålen. Zamknięto Beisfjordveien w Narvik.
W najbliższym czasie również na zachód dotrą ulewy. 50-70 milimetrów deszczu w ciągu doby ze środy na czwartek może spaść w Vindafjord, Ryfylke, Etne, Kvinnherad, Hardanger i Voss. Szacuje się, że w Bergen spadnie go ok. 40 milimetrów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram