Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Liczba zarażonych salmonellą rośnie. Źródło bakterii wciąż jest nieznane Aktualności
Maja Zych 06 marca 2019
11:26

Liczba zarażonych salmonellą rośnie. Źródło bakterii wciąż jest nieznane

2
Skomentuj
Badania wskazują, że we wszystkich potwierdzonych przypadkach może chodzić o to samo źródło infekcji. FDA [Public domain]
We wtorek 5 marca Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) poinformował o kolejnych przypadkach zakażenia bakterią Salmonelli, które zanotowano na terenie Norwegii. Oficjalna liczba chorych wzrosła do 21, jednak najprawdopodobniej zarażonych jest aż 27 osób w dziesięciu okręgach. Wciąż nieznane jest źródło bakterii – najprawdopodobniej chodzi o szeroko rozpowszechniony produkt żywnościowy.
Wśród 27 znajdujących się w szpitalach osób w wieku od 2 do 91 lat znajduje się 11 mężczyzn i 16 kobiet z dziesięciu okręgów: Oslo, Akershus, Buskerud, Østfold, Vestfold, Vest-Agder, Rogaland, Møre og Romsdal, Trøndelag i Nordland. We wszystkich potwierdzonych 21 przypadkach badania wykazały duże podobieństwa w profilu DNA bakterii, co może świadczyć o tym samym źródle zakażenia, które wciąż pozostaje jednak nieznane. Pracownicy Instytutu Zdrowia wraz z Inspekcją Nadzoru Żywności (Mattilsynet) oraz Instytutem Weterynarii (Veterinærinstituttet) prowadzą zaawansowane badania DNA, które mają ustalić źródło infekcji.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wszyscy mieszkańcy powinni zwracać szczególną uwagę na niepokojące objawy u siebie i dzieci – należą do nich przede wszystkim biegunka, bóle brzucha, bóle głowy, nudności, a także w niektórych przypadkach gorączka. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez jedzenie – w szczególności produkty mięsne, takie jak wieprzowina i drób oraz jajka, mleko czy skorupiaki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 06-03-2019 14:13

Grandiosa?

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas