Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Królowa Sonja świętuje 80. urodziny Aktualności
Monika Pianowska 04 lipca 2017
08:00

Królowa Sonja świętuje 80. urodziny

1
Skomentuj
4 lipca będzie poświęcony wyłącznie norweskiej królowej. wikimedia.org - Jarvin - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, MN
Chociaż para królewska celebrowała już wspólne urodziny w maju bieżącego roku, 4 lipca będzie poświęcony wyłącznie norweskiej monarchini.
Właśnie tego dnia królowa Sonja kończy 80 lat. Urodziny świętuje m.in. otwarciem nowej galerii sztuki, którą otrzymała w prezencie od króla Haralda. To jego decyzją zamknięta część królewskiej posiadłości zostanie udostępniona zainteresowanym.
Reklama

Za miłość do... sztuki

Stajnia Sztuki Królowej Sonji – bo tak będzie się nazywał obiekt – powstała w budynku dawnych stajni królewskich na terenie prywatnego parku Dronningparken (dostępnego dla zwiedzających między 18 maja a 1 października) przy Pałacu Królewskim w Oslo.
Sama konstrukcja została wzniesiona w latach 1845-1848 i rozbudowana z inicjatywy króla Haakona i królowej Maud w roku 1911. Centralna część stajni była w stanie pomieścić nawet 40 koni, lecz po wybuchu wojny obiekt przestał spełniać swoją pierwotną funkcję.
Dawne królewskie stajnie zamieniły się w galerię sztuki
Dawne królewskie stajnie zamieniły się w galerię sztuki aftenposten.no/screenshot
Królowa Sonja sama zadba o rozwój swojej galerii sztuki, która w założeniu ma się stać częścią projektu Otwarty Pałac. Program Stajni Sztuki zostanie podzielony na trzy sezony: wiosenny (poświęcony sztuce współczesnej), letni (połączony z aktualnymi wystawami w Pałacu Królewskim) i jesienno-zimowy (podczas którego zostaną zaakcentowane motywy bożonarodzeniowe).
Budynek Dronning Sonja KunstStall
Budynek Dronning Sonja KunstStall aftenposten.no/screenshot
Na 4 lipca natomiast, przy okazji „rozpakowania” prezentu dla królowej, został zaplanowany wernisaż wystawy składającej się z norweskiej grafiki oraz fotografii królowej Maud. Na 80. urodziny Sonji swoje prace przekazało 160 norweskich artystów.

Królewskie urodziny w sportowym stylu?

Jubilatka, znana z zamiłowania do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, otrzyma także podarunek od DNT (Norweskiego Związku Turystyki Górskiej). Ponadto w królewskim parku zostanie wyprawiony piknik dla zaproszonych, a na terenie królewskiej farmy na Bygdøy odbędzie się rodzinne przyjęcie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
CYPIS7
CYPIS7 04-07-2017 08:23

Krolowa Bhuha ha..............

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas