Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kraje nordyckie martwią się o Polskę: „Należy podjąć pilne działania” Aktualności
Hanna Jelec 04 września 2018
11:36

Kraje nordyckie martwią się o Polskę: „Należy podjąć pilne działania”

16
Skomentuj
Podczas spotkania w Helsinkach omawiano sądownictwo w Polsce. Według członków Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, obecna sytuacja sądów jest sprzeczna ze standardami europejskimi. wikipedia.org/Creative Commons CC
Sędziowie krajów nordyckich chcą zwrócić uwagę innych państw na sytuację polityczną w Polsce. Po spotkaniu w Helsinkach, które odbyło się 31.08, przewodniczący stowarzyszeń sędziowskich z Norwegii, Finlandii, Islandii, Danii, Szwecji, a także Łotwy i Estonii wydali oficjalny dokument o naruszeniu konstytucji i zasad demokracji w Polsce. W postanowieniu apelują m.in. o „podjęcie pilnych działań w tej sprawie” i jak najszybsze nawiązanie kontaktu z władzami Polski przez rządy europejskie
Reklama
Dokument, jaki sporządzono po spotkaniu członków Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w Helsinkach, budzi spore kontrowersje wśród polityków. W oficjalnym oświadczeniu sędziowie 7 krajów otwarcie krytykują działania polskiego parlamentu, prosząc rządy europejskie o „podjęcie pilnych działań” w sprawie reformy sądownictwa w Polsce.

„Jesteśmy zaniepokojeni”

W spotkaniu w Helsinkach uczestniczyli członkowie stowarzyszeń sędziowskich z siedmiu krajów europejskich. Podczas piątkowego zgromadzenia omawiano sytuację sądów w Polsce: kwestię reformy sądownictwa, trwające od 2016 r. zmiany w Prokuraturze, niejasną sytuację związaną z Trybunałem Konstytucyjnym oraz dymisje, które od 2016 r. dotknęły ponad 150 prezesów i wiceprezesów sądów w Polsce.

Sędziowie z Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii, Łotwy i Estonii podkreślali, że reforma sądownictwa w Polsce jest poważnym zagrożeniem dla demokracji w całej Europie. W oficjalnym postanowieniu wydanym po piątkowym spotkaniu mówi się m.in. o „pogwałceniu standardów europejskich” – po reformie sądownictwa to parlament zyskał możliwość obsadzania Krajowej Rady Sądownictwa, co – zdaniem europejskich polityków – stanowi zaprzeczenie demokratycznego trójpodziału władz.

Wzywają do „podjęcia pilnych działań”

Z uwagi na powyższe zarzuty obecni na spotkaniu w Helsinkach wzywają swoje rządy do „podjęcia pilnych działań” i nawiązania kontaktu z władzą w Polsce. Europejscy sędziowie chcą, by jak najszybciej wyjaśniono sprawę skróconej kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, sposób obsadzania Krajowej Rady Sądownictwa, zależność pomiędzy parlamentem i sędziami, a także zmiany w organizacji Prokuratury oraz liczne dymisje. Działania rządów mają mieć na celu „obronę demokracji” kraju należącego do wspólnoty europejskiej i wyklarowanie niejasnej sytuacji sądownictwa w Polsce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 08-09-2018 09:54

Polska gospodarka swietnie sobie radzi dzieki gospodarza, ale nikomu nie jest na reke abysmy mieli porownywalne place i zadowolenie z życia .
...ale matrix!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Robert Bernacik
Robert Bernacik 07-09-2018 23:52

Polska gospodarka swietnie sobie radzi dzieki gospodarza, ale nikomu nie jest na reke abysmy mieli porownywalne place i zadowolenie z życia . Niech oni wszyscy nas w dupę pocałują za te lata uslugiwania , oni teraz maja ciapatych inżynierów do tego. Cieszę się bardzo ze wyjeżdżam do Polski po 20 latach. Pozdrawiam ziomków .

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Robert Bernacik
Robert Bernacik 07-09-2018 23:45

Chcialbym rozliczyc Norweski Skatt Øst ze swoich podatkow , ale nie ma takiej osoby ktora nie nie je

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Wojnowski
Jacek Wojnowski 07-09-2018 20:31

Dobra zmiana,tak to nazywają.To dlaczego w tej chwili całą Europę mamy przeciwko przemianom sądownictwa w Polsce?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 06-09-2018 14:47

karsk napisał:
Satan napisał:
Sytuacja sadownictwa i demokracji w Polsce nie martwi tylko Polakow (oprocz ludzi rozumnych). Polak lubi rzady mocnej reki, a demokracja jest tylko utrudnieniem w zyciu.
Bzdura.


Rozwin swoja mysl. Dlaczego tak skromnie?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Satan napisał:
Sytuacja sadownictwa i demokracji w Polsce nie martwi tylko Polakow (oprocz ludzi rozumnych). Polak lubi rzady mocnej reki, a demokracja jest tylko utrudnieniem w zyciu.

Bzdura.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 05-09-2018 11:43

Josef Satan
Ja miałem do czynienia z sądami i powiem, że są jak najbardziej do zmiany. PO obsadziło sądy swoimi złodziejami i jak jesteś milioner to możesz wszystko. Czy takie sądy Ci odpowiadają ? Miałeś z nimi doczynienia ?
PiS chce aby każdy był traktowany równo przez prawo, tzn. jeśli sprzątaczka założy sprawę dyrektorowi to ma talię same szanse na wygraną jak i on.
Zresztą, co to za sądy jak hanna gronkiewicz waltz ukradła ludziom nie winnym domy, kamienice i nie siedzi ?
Sądy są do zmiany !
Do przodu Polsko !

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas