12
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Aktualności

Koniec z więzieniem za kokainę i marihuanę: rewolucja w norweskiej polityce narkotykowej

Emil Bogumił

19 lutego 2021 13:50

Udostępnij
na Facebooku
11

Jeśli rządowa propozycja uzyska poparcie w Stortingu, będzie historyczną zmianą prawa w Norwegii. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych. 
Reklama
Zmiana prawa ma służyć poprawie wizerunku uzależnionym od narkotyków. Politycy zwrócili uwagę, że obecnie osoby te są stygmatyzowane i podlegają wykluczeniom społecznym. – Znosimy odpowiedzialność karną za używanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Wciąż będzie to zabronione, ale nie chcemy, by podlegało karze – skomentował propozycję zmian minister zdrowia Bent Høie. 
Policja nie będzie wyciągała konsekwencji prawnych, jeśli mieszkaniec kraju fiordów będzie posiadał poniższe substancje w ilości:

 • heroina, kokaina, amfetamina – dwa gramy,
 • LSD – jedna porcja,
 • MDMA – pół grama,
 • marihuana – 10 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 20 gramów,
 • khat – 500 gramów,
 • leki – 15 dawek.

Policja odstąpi od wymierzenia kary, jeśli zatrzymana osoba będzie posiadała maksymalnie trzy różne substancje w dozwolonych ilościach.

Reforma narkotykowa, czyli sukces Partii Liberalnej

Norweski rząd ustalił także kolejne limity dotyczące posiadania narkotyków. Będą to wartości progowe, których przekroczenie skutkować będzie ukaraniem na podstawie dotychczasowych przepisów prawa. Posiadanie przez zatrzymanego większej ilości substancji, ale mieszczącej się w granicach drugiej tabeli, skutkować będzie koniecznością stawienia się na komisariacie lub w innej instytucji, która poinformuje o konsekwencjach zażywania narkotyków. Niewykonanie tego obowiązku poskutkuje nałożeniem grzywny. Wartości progowe dla drugiej tabeli rząd ustalił na następującym poziomie:

 • heroina, kokaina, amfetamina – pięć gramów,
 • LSD – trzy porcje,
 • MDMA – jeden gram,
 • marihuana – 15 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 50 gramów,
 • khat – dwa kilogramy,
 • leki – 25 dawek.

Z propozycji zmian prawnych satysfakcji nie kryje Guri Melby, minister edukacji i integracji oraz liderka Partii Liberalnej. – Kilkadziesiąt lat karania tego typu zachowań nauczyło nas, że taki system nie działa. Z dumą przedstawiamy reformę polityki narkotykowej, która zapewnia pomoc, a nie karę. To zwycięstwo rozumu, wiedzy i godności dla uzależnionych. Będzie uznawana za najważniejszą reformę społeczną w Norwegii przez wiele dziesięcioleci. Jako przywódca Partii Liberalnej jestem dumna, że nasza walka o lepszą politykę narkotykową w ciągu ostatnich dwudziestu lat stała się rzeczywistością – komentuje zmiany Guri Melby.
Norweski rząd chce skupić się na kierowaniu osób uzależnionych do ośrodków terapeutycznych.

Norweski rząd chce skupić się na kierowaniu osób uzależnionych do ośrodków terapeutycznych. Fot. Rehab Center Parus, wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)

Rządzący zwrócili uwagę, że reforma jest zgodna z polityką proponowaną przez organizacje międzynarodowe. Na jej rzecz lobbują m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Matheooo

21-02-2021 21:37

Wydaje się że wręcz przeciwnie z tym nielegalnym obrotem..

Matheooo

21-02-2021 21:36

Wydaje się że wręcz przeciwnie z tym nielegalnym obrotem..

Ieszek Stachowich

21-02-2021 16:18

Uważam ze to milowy krok w kierunku nowelizacji i resocjalizacji. Spadnie co najmniej o 3/4 nielegalny handel tymi substancjami na tzw. czarnym rynku. Przyklad to choćby Holandia,Czechy czy Texas w USA.To byłaby mądra decyzja rzadu. Osobiście jestem za!

minip.70

20-02-2021 06:59


mart enty

20-02-2021 01:23

avalon49 napisał:
No i gitara....Kiedyś Stalin rozpijał naród bo alkoholikami łatwo manipulować.Alkoholik był produktem bolszewizmu Teraz będą naćpani,jeszcze lepiej. Lewactwo ma się dobrze.....byle tak dalej.... koniec jest bliski

Ić stont dziubdziusiu

avalon49

19-02-2021 21:23

No i gitara....Kiedyś Stalin rozpijał naród bo alkoholikami łatwo manipulować.Alkoholik był produktem bolszewizmu Teraz będą naćpani,jeszcze lepiej. Lewactwo ma się dobrze.....byle tak dalej.... koniec jest bliski

RafalC75

19-02-2021 17:34

Nyga

3 godziny temu

W Norwegii marihuana została zdekryminalizowana w grudniu 2017.
Kolejny artykuł, który wprowadza ludzi w błąd.

Kolejny chcący zabłysnąć, błąd to masz w systemie. Przeczytaj jeszcze raz, a potem jeszcze, aż zrozumiesz o czym dokładnie było napisane.

Piotr De

19-02-2021 17:07

"Hera, koka, hasz LCD ta zabawa po nocach się śni.
LCD, hera koka i hasz podziel się z kolegami czym masz"

Morda91

19-02-2021 15:01

Nie prawda czarnuchu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram