Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jutro ruszają ćwiczenia NATO. Doszło już do pierwszych kolizji Aktualności
Maja Zych 24 października 2018
13:47

Jutro ruszają ćwiczenia NATO. Doszło już do pierwszych kolizji

5
Skomentuj
Aktualne informacje na temat utrudnień na drogach oraz objazdów można znaleźć na stronie Statens vegvesen. flickr.com / 7th Army Training Command / CC BY 2.0
W czwartek 25 października rozpoczynają się w Norwegii duże ćwiczenia wojsk NATO, które potrwają aż do 7 listopada. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów mogą w tym czasie wystąpić znaczne utrudnienia w transporcie, a także może dojść m.in. do uszkodzeń instalacji elektrycznych i telefonicznych, dróg, pól uprawnych oraz samochodów.
Mimo że manewry oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęły, w rejonie Trøndelag doszło już do pierwszych wypadków z udziałem amerykańskich pojazdów militarnych, w których poszkodowane zostały cztery osoby.
Reklama

Dwa tygodnie ćwiczeń

Ćwiczenia wojsk Sojuszu pod nazwą Trident Juncture będą się odbywać w południowo-wschodniej i środkowej części Norwegii przez następne dwa tygodnie. Weźmie w nich udział około 50 tys. żołnierzy z 31 państw członkowskich – ponadto użytych zostanie ponad 250 samolotów wojskowych, 65 statków i nawet 10 tys. pojazdów. Celem manewrów jest wspólne szkolenie i zapewnienie odpowiedniego przygotowania w przypadku zagrożeń.

Dla mieszkańców Norwegii ćwiczenia wiążą się z dużymi niedogodnościami na drogach, takimi jak objazdy, spowolnienia ruchu czy zwiększone ryzyko kolizji i wypadków. Organizatorzy ostrzegają też przez zniszczeniami, którym ulec mogą tereny położone w obszarze działań wojskowych.

Doszło już do pierwszych wypadków

Mimo że ćwiczenia NATO rozpoczynają się dopiero jutro, na norweskich drogach doszło już do dwóch wypadków z udziałem wojsk państw członkowskich. We wtorek siedem amerykańskich pojazdów uczestniczyło w kolizji na oblodzonej trasie FV 705 w rejonie Trøndelag. Łącznie w zdarzeniu brało udział osiemnaście osób, z których cztery zostały ranne. Zaledwie kilka godzin później doszło do kolejnego wypadku – tym razem na górskim przejeździe pojazd wojskowy zderzył się z cywilnym autobusem, którego kierowca doznał lekkich obrażeń.

Do wypadków doszło półtora tygodnia po kursie jazdy na śliskim terenie, w którym uczestniczyła część żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. Nie ma jednak pewności, czy to właśnie przeszkoleni wojskowi uczestniczyli w kolizjach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 26-10-2018 05:35

Psy

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 25-10-2018 16:16

Polacy pojechali pomagać Szwedom gasić pożary a Szwecja w ramach podziękowania chce ich opodatkować za darmowe posiłki regeneracyjne

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jo121 ściśle tajne
Jo121 ściśle tajne 25-10-2018 04:57

okupacja naszej ojczyzny nie jest mile widziana, zwłaszcza gdy to my pokrywamy koszta tej okupacji
Ustawa 1066 daje im zupełnie inne uprawnienia prezydent Juda działa na szkodę społeczną naszego kraju i narodu
Polska jak zwykle skupuje zw zamian demobil z krajów członkowskich faszystowskiej NATO i żeby było tak, jak było płacimy za to, jak za prawie nowe
Patriot nie modernizowany od czasów wojny o Kuwejt są droższe od zestawów odsprzedawanych rumunom
Rząd lub bardziej nierząd PiS niczym się nie różni od poprzedników Volksdeutsche

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 24-10-2018 18:09

Czyli standartowo Amerykanie robią wypatki drogowe w Polsce już pokazali że to dla nich normalka . Lepiej niech czwiczą na pustyniach bo w Europie jakoś słabo radzą sobie z bezpiecznym poruszaniem się po drogach

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas