Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jedna podpaliła poprawczak, druga pobiła policjanta… parasolem. Zbuntowane nastolatki trafią za kratki Aktualności
Monika Pianowska 21 czerwca 2017
08:00

Jedna podpaliła poprawczak, druga pobiła policjanta… parasolem. Zbuntowane nastolatki trafią za kratki

Skomentuj
Ogień strawił praktycznie cały budynek domu poprawczego w Mathisdalen. ifinnmark.no/screenshot
W czerwcu sąd w Romsdal skazał 16-letnią Norweżkę na 3 lata więzienia za podpalenie poprawczaka. W tym samym miesiącu inna nastolatka, tym razem w Bergen, usłyszała wyrok 15 dni za kratkami po pobiciu policjanta... parasolką.
Do pożaru Zakładu Poprawczego Aleris w gminie Alta (Finnmark), którego dziewczyna była wychowanką, doszło w czerwcu 2016 roku. Budynek zajął się ogniem, ponieważ jego wychowanka podpalała wyposażenie we własnym pokoju.
Reklama

„Podpalała, bo miała zły humor”

Według zeznań personelu Aleris po przybyciu na miejsce jednostek straży i ewakuacji mieszkańców budynku skazana – wtedy 15-latka – „skakała na trampolinie, podczas gdy wokół niej wirowały iskry”. 

Dziewczyna miała już na swoim koncie liczne przewinienia. Przebywając w domu poprawczym, podpalała przedmioty w swojej sypialni. Urządzała również awantury, wybiła szybę w samochodzie pracownika instytucji oraz na jakiś czas uciekła z zakładu.
Pracownicy Aleris tłumaczyli, że dziewczyna buntowała się w ten sposób i wyrażała swoją frustrację np. po tym, jak ograniczono jej kontakt telefoniczny ze znajomymi mającymi na nią zły wpływ. 

Sąd skazał nastolatkę na 3 lata więzienia, niemniej dziewczyna spędziła już w areszcie 251 dni, które wliczają się w wyrok. W orzeczeniu widnieje wyjaśnienie, że kara dla 16-latki została złagodzona z uwagi na jej niepełnoletność. Winą za jej zachowanie sąd obarczył zakład poprawczy w Alta, ponieważ instytucja nie zapewniła dziewczynie odpowiedniej opieki.

„Biła wyjątkowo mocno”

Znacznie niższy wyrok usłyszała 19-letnia mieszkanka Bergen, która w sylwestrową noc ubiegłego roku pobiła funkcjonariusza parasolką.

Do zdarzenia doszło po tym, jak policjanci aresztowali jej przyjaciela w centrum miasta. Dziewczyna najpierw zwymyślała funkcjonariuszy, a następnie zaczęła okładać jednego z nich parasolką. Była pijana.
Pobity policjant uznał ciosy zadawane przez nastolatkę za wyjątkowo silne. Chociaż dziewczyna nie przyznała się do winy, sąd uznał jej relacje za fałszywe i w czerwcu skazał na 15 dni więzienia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas