Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Halo, norweska policja? Proszę przyjechać na Facebooka”. Kripos planuje stworzyć internetowy patrol Aktualności
Monika Pianowska 27 maja 2017
08:00

„Halo, norweska policja? Proszę przyjechać na Facebooka”. Kripos planuje stworzyć internetowy patrol

3
Skomentuj
Norweska policja chce mieć dostęp do ukrytych profili na Facebooku. tv2.no/screenshot
Norweska Policja Kryminalna Kripos chce zdobyć dodatkowe uprawnienia do najpopularniejszego portalu społecznościowego i stworzyć „umundurowany oddział” patrolujący treść pojawiającą się na Facebooku – poinformował 23 maja dziennik Dagens Næringsliv.
Internetowi funkcjonariusze mieliby wgląd do materiałów niepublicznych, dostępnych obecnie jedynie dla wybranych użytkowników, chociażby do grup zamkniętych. Ich praca miałaby polegać na moderowaniu i monitorowaniu niebezpiecznych lub nielegalnych treści, a także śledzeniu przestępstw za pośrednictwem Facebooka.
Reklama

Policja w sieci – tym razem oficjalnie?

Jak dotąd policja mogła prosić o dostęp do ukrytych profili i grup w wyjątkowych sytuacjach, czyli dotyczących chociażby postępowania sprawie kryminalnej. Norweska policja przy pomocy fałszywych kont badała już sprawy przestępstw związanych z przemytem alkoholu i tytoniu. 

Axel Wilhelm Due z działu komunikacji Kripos podkreśla jednak, że Policja Kryminalna nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, w jakim zakresie chciałaby ingerować w treść pojawiającą się w mediach społecznościowych i o jakie uprawnienia się ubiegać.

Więcej moderatorów do walki z przestępczością

Informacja o zamiarach pracowników Kripos pojawiła się kilka dni po tym, jak portal The Guardian opublikował artykuł zawierający wytyczne dla moderatorów Facebooka. W treści podkreślono, co uchodzi za odpowiednie, a co za niedopuszczalne w mediach społecznościowych.  

Wśród tych drugich zagadnień artykuł wymienia przemoc, mowę nienawiści, terroryzm, pornografię, rasizm, samookaleczanie, ustawianie wyników wydarzeń sportowych, a nawet kanibalizm.
Prezes portalu Facebook i jego współzałożyciel, Mark Zuckerberg, ogłosił niedawno, że firma ma zamiar zatrudnić dodatkowo 3000 moderatorów, żeby przyspieszyć reakcję portalu na zgłoszenia użytkowników, dotyczące podejrzanej treści. 

Źródła: nrk.no, tv2.no, dn.no, newstalk.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bromberg
Bromberg 28-05-2017 20:26

Halo! Policja - czy wiecie co głosi Beata Szydło?

Ależ to straszne i niepoprawne politycznie
Trzeba coś z tym z tymi Polakami !!!

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas