Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Fiskus szykuje zmiany w rozliczeniach: będzie sprawnie i przejrzyście Aktualności
Maja Zych 10 czerwca 2019
10:50

Fiskus szykuje zmiany w rozliczeniach: będzie sprawnie i przejrzyście

Skomentuj
Nowy system będzie przyjazny użytkownikowi dzięki dopasowanym wyjaśnieniom i wskazówkom na różnych etapach formularza. Fotolia.com / Royalty Free
Urząd Podatkowy (Skatteetaten) zapowiada duże zmiany, które mają znacznie usprawnić rozliczenia podatkowe – już od przyszłego roku norwescy podatnicy nie będą musieli czekać miesiącami na zwrot podatku. Wstępnie uzupełnione rozliczenia podatkowe (skattemelding) trafią do mieszkańców Norwegii dużo szybciej – od przyszłego roku dokumenty będą wysyłane partiami, ale wcześniej niż w kwietniu. Dzięki temu szybciej będzie można też liczyć na ewentualny zwrot podatku – na razie nie wiadomo, ile dokładnie potrwa proces, ale zakłada się, że pieniądze powinny trafić na konto w nawet kilka lub kilkanaście dni.
Pracownicy Skatteetaten zapewniają też, że nowy system będzie przyjazny użytkownikowi dzięki dopasowanym wyjaśnieniom i wskazówkom na różnych etapach formularza. Wszystkie zaplanowane zmiany mają być gotowe dopiero w 2021, jednak najprawdopodobniej większość usprawnień będzie wdrożona już za rok.
Reklama

Szybsze wyniki i zwrot

Już od przyszłego roku wszyscy podatnicy mogą nastawić się na dużo szybszy i sprawniejszy proces rozliczeń podatkowych – z nowym systemem wynik rozliczenia (skatteoppgjør) ma być wysyłany niezwłocznie po przesłaniu zmian w oświadczeniu. Dzięki temu Norwegowie niemal od razu dowiedzą się, jakiej wysokości zwrot otrzymają lub ile pieniędzy muszą dopłacić. Ewentualny zwrot nie będzie też przesyłany jak do tej pory pulami w jednakowych dla wszystkich datach, tylko termin otrzymania pieniędzy będzie uzależniony od indywidualnej sytuacji i tego, jak szybko podatnik dopełni formalności – wstępnie zakłada się, że wypłata może zająć kilka lub maksymalnie kilkanaście dni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozliczenie podatkowe może być zatem zakończone nawet na początku kwietnia.

Dalej możliwe kontrole

Przed ewentualną wypłatą Skatteetaten wciąż będzie przeprowadzał kontrole zeznań podatkowych – jak co roku urzędnicy muszą najpierw zweryfikować, czy dany podatnik nie ma zaległych należności. Może chodzić m.in. o nieopłacone mandaty czy alimenty. Dodatkowo wybrane osoby mogą zostać też poddane bardziej szczegółowej kontroli – co roku jest to około 10 proc. wszystkich podatników.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas