Aktualności

Fala upałów w dziewięciu okręgach Norwegii: historyczny rekord ciepła na północy

Emil Bogumił

07 lipca 2021 10:39

Udostępnij
na Facebooku

Vadsø i wschodni Finnmark były najcieplejszymi rejonami Norwegii w czerwcu. Fot. Ruth Anna Lund

Mieszkańcom Norwegii towarzyszy wymarzony początek lata. W większości regionów występują wysokie temperatury w ciągu dnia i w nocy. Rekord ciepła odnotowano w Porsanger. Jak przyznają meteorolodzy, takich upałów na północy Europy jeszcze nie było.
Reklama
Uwagę synoptyków przyciąga przede wszystkim lotnisko Banak niedaleko Lakselv w gminie Porsanger (Troms og Finnmark). Piątego lipca odnotowano tam 34,3 stopnie Celsjusza. Według norweskich meteorologów, jest to najwyższa temperatura zarejestrowana od momentu rozpoczęcia pomiarów na północy Norwegii. Szkocki badacz, Scott Duncan, poszedł krok dalej. Twierdzi, że odczyt wskazuje na historyczny rekord nie tylko dla kraju fiordów, ale i całej północnej Europy.

Fala upałów w całej Norwegii

Ostatnie tygodnie są wyjątkowe ciepłe dla mieszkańców państw nordyckich. Czerwiec uznano za piąty najcieplejszy miesiąc w historii Norwegii. Niemal wszystkie stacje meteorologiczne wskazywały na temperatury powyżej normy. Falę upałów zaobserwowano także na początku lipca. Synoptycy poinformowali, że wysokie temperatury odnotowano w 59 stacjach meteorologicznych zlokalizowanych w dziewięciu z 11 okręgów Norwegii. W kilku miejscach odczyty wskazały także na tropikalne noce.

W Norwegii falę upałów definiuje się jako średnią maksymalną temperaturę powyżej 28 stopni Celsjusza, utrzymującą się przez co najmniej trzy kolejne dni. Za noc tropikalną uznaje się utrzymywanie temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza.

Jak informują meteorolodzy, upały opuszczą Norwegię siódmego i ósmego lipca. Zmienne warunki atmosferyczne mogą w tym czasie doprowadzić do burz. W niektórych rejonach kraju wysokie temperatury powrócą w najbliższy weekend. Synoptycy przewidują także, że ciepłe dni nadejdą na przełomie lipca i sierpnia.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram