Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Erna Solberg: „W osuwisku wciąż mogą znajdować się ludzie”. Trwa akcja ratunkowa w Gjerdrum

Emil Bogumił

30 grudnia 2020 15:07

Udostępnij
na Facebooku
1
Erna Solberg: „W osuwisku wciąż mogą znajdować się ludzie”. Trwa akcja ratunkowa w Gjerdrum

Walka ze skutkami osuwiska trwa już 11 godzin. /zdjęcie poglądowe, Fot. Jesper Sundström/Försvarsmakten

30 grudnia w Gjerdrum (Viken) osunęła się ziemia. Od wczesnych godzin porannych działania prowadzi kilkadziesiąt oddziałów służb poszukiwawczych. Na miejsce zdarzenia przyjechały premier Erna Solberg i minister sprawiedliwości Monica Mæland.
Prezes Rady Ministrów przyznała, że jest to jedno z największych osuwisk w Norwegii od wielu lat. – Jeszcze wiele dni minie, zanim zakończy się akcja poszukiwawcza i operacja usuwania skutków osuwiska. [...] Wciąż występuje prawdopodobieństwo, że są tutaj ludzie. Nie da się do nich po prostu zejść i wyciągnąć na powierzchnię – przyznała Erna Solberg. – Wszyscy podejmują teraz ogromny wysiłek i będą kontynuować działania przez wiele dni. Wszystko wymaga czasu, a wiele osób cierpi. Szczególnie ci, którzy czekają na powrót do domu i nie wiedzą, czy będą mogli w nim zamieszkać – powiedziała premier.
Jak informują służby, z okolic osuwiska ewakuowano 700 osób. 21 uznaje się za zaginione. – Wciąż musimy liczyć się z tym, że znajdziemy tutaj ofiary śmiertelne. Jednocześnie, nie jest pewne czy pod błotem są ludzie. Jesteśmy w okresie noworocznym, więc mieszkańcy mogli być poza miejscem zamieszkania. Wszystko jest teraz sprawdzane – poinformowała Erna Solberg. – Przebywanie tutaj jest dramatycznym przeżyciem – dodała norweska premier.

– Moje myśli kieruję przede wszystkim do osób, które bezpośrednio ucierpiały w wyniku tego zdarzenia. To prawdziwa katastrofa – zaznaczyła szefowa Rady Ministrów.

Według informacji przekazanych przez służby lawina błotna zeszła w Gjerdrum o 04:00. Teren wciąż jest świeży, dlatego ratownicy nie mogą chodzić po obszarze osuwiska. Akcje poszukiwawcza odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem śmigłowców ratunkowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Lena Gutkowska

30-12-2020 20:27

Niewyobrazalna tragedia. serdecznie wspolczuje .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok