Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Ekstremalne warunki na norweskich drogach. Nie dały rady piasek i sól

Emil Bogumił

05 grudnia 2023 13:38

Udostępnij
na Facebooku
Ekstremalne warunki na norweskich drogach. Nie dały rady piasek i sól

Sytuacja na drogach południowo-wschodniej Norwegii we wtorek, 5 grudnia. Fot. Statens vegvesen

W wybranych obszarach Norwegii temperatura spadła do - 17 stopni Celsjusza. Jak informują służby, takie warunki mogą okazać się ekstremalne dla kierowców. Uniemożliwiają przygotowanie jezdni do jazdy.
Najtrudniejsza sytuacja dotyczyła obszarów zlokalizowanych na północ od Oslo, w których termometry pokazały - 17 stopni Celsjusza. – Było ślisko. Ludzie musieli odczuć te warunki – komentują drogowcy. Temperatura poniżej - 10 stopni Celsjusza zauważalna była także w innych rejonach kraju, m.in. Vestland. Z największymi problemami zmierzyli się kierowcy na trasie E6 pomiędzy Skedsmokorset a Oslo. W rejonie, poza ujemnymi temperaturami, służby mierzyły się również z opadami śniegu.'

Jak skomentowali przedstawiciele Zarządu Dróg Publicznych (Statens vegvesen), przy tak niskich temperaturach bezużyteczne okazują się mieszanki wykorzystywane do posypywania dróg. Sól nie reaguje z nawierzchnią, a piasek nie jest w stanie przyczepić się do jezdni. Na części trasy E6 zastosowano chlorek magnezu, który działa w takich warunkach.
Działania służby w nocy z 4 na 5 grudnia.

Działania służby w nocy z 4 na 5 grudnia.Fot. Statens vegvesen

Mocno ujemne temperatury zawitały do kraju fiordów na przełomie listopada i grudnia. – Na obszarach śródlądowych jest więcej ludzi, którzy doświadczają minus 20 stopni. To dopiero początek sezonu zimowego, więc jest zimno, jak na początek grudnia – skomentował na łamach NRK meteorolog Charalampos Sarchosidis. 1 grudnia odnotowano rekordowo niską temperaturę w sezonie zimowym 2023/2024. W Folldal (Innlandet) termometry pokazały - 31,4 stopnia Celsjusza. – To typowe dla stycznia i lutego, nie grudnia – podsumowują synoptycy.

Źródła: NRK, Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok