Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Aktualności

Ekstremalna pogoda „Gyda” uderza w Norwegię: na wybrzeżu szaleje sztorm, zamknięto górskie drogi

Monika Pianowska

12 stycznia 2022 11:30

Udostępnij
na Facebooku
Ekstremalna pogoda „Gyda” uderza w Norwegię: na wybrzeżu szaleje sztorm, zamknięto górskie drogi

Zjawisko pogodowe, które nadeszło do kraju fiordów, nazywane jest rzeką atmosferyczną. [zdjęcie poglądowe] stock.adobe.com/licencja standardowa

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków ekstremalna pogoda „Gyda” pojawiła się w Norwegii 12 stycznia rano. Wzdłuż wybrzeża szaleje sztorm, z powodu silnych podmuchów wiatru i wysokich fal odwołano wiele połączeń promowych. Bardziej w głąb lądu można spodziewać się zamkniętych przejazdów górskich. Meteorolodzy apelują, by unikać niepotrzebnych podróży, dopóki warunki na drogach i na morzu się nie poprawią.
Zjawisko pogodowe, które nadeszło do kraju fiordów, nazywane jest rzeką atmosferyczną. Jak tłumaczy Norweski Instytut Meteorologiczny, to długie i wąskie strumienie powietrza niosące ze sobą duże ilości pary wodnej. Podobnie jak Gyda, oznaczają silne opady i wiatr, w połączeniu z wilgotnym i łagodnym powietrzem.
Reklama

Promy czekają na lepsze warunki

W związku z ekstremalnymi warunkami na morzu na południe od wyspy Måløy na mieliźnie osiadł statek ekspedycyjny Hurtigruten Fridtjof Nansen. Na pokładzie znajdowało się 398 osób. Mimo uszkodzonego kadłuba pasażerom nic się nie stało, a jednostkę udało się doprowadzić bezpiecznie do portu.
Sztorm powoduje silne, do 40 m/s, wiatry wzdłuż wybrzeża Møre, Trøndelag i Nordland. Przykładowo mieszkańcy położonych na Lofotach miasteczkach Røst i Værøy mogą spodziewać się fal sięgających nawet 11 metrów wysokości. Po południu największe fale uderzą poza Møre og Romsdal i Trøndelag. Mogą mieć około dziewięciu metrów wysokości.
Kilka promów przez Vestfjord zostało już odwołanych, donosi NRK. Vegstrafikksentralen informuje dodatkowo, że promy nie pływają na odcinkach: Nesna-Nesnaøyene, Svolvær-Skrova, Bodø-Værøy-Røst, Bognes-Lødingen, a także Igerøy-Horn.

Nieprzejezdne przełęcze, lawiny i powodzie

Z powodu pogody do piątku zamknięto drogę górską 13 Vikafjellet, wyłączono z użytku również odcinek drogi krajowej 53 między Tyvin a Årdal. Na trasie 134 Haukelifjell wprowadzono jazdę kolumnową, tak samo w Nordland na E6 Saltfjellet. Vegstrafikksentralen dodaje także o zamkniętych odcinkach Fv 50 Aurland-Hol.
Według Norweskiego Instytutu Meteorologicznego w Møre og Romsdal i niektórych częściach Trøndelag obowiązuje czerwony poziom zagrożenia zarówno ekstremalnymi opadami deszczu, jak i powodziami.
Należy także pamiętać o alertach wydanych przez Norweski Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energetyki (NVE). Umiarkowane, wysokie lub bardzo wysokie zagrożenie wynika z możliwości występowania lawin, osuwisk, ulewnych deszczy oraz powodzi na terenie całego kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram