Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś król Harald świętuje urodziny. Głowa norweskiej monarchii kończy 83 lata Aktualności
Maja Zych 21 lutego 2020
13:31

Dziś król Harald świętuje urodziny. Głowa norweskiej monarchii kończy 83 lata

Skomentuj
Król Harald V przejął tron w 1991 roku po śmierci swojego ojca. Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff.
W piątek 21 lutego głowa norweskiej monarchii – król Harald V – świętuje swoje 83 urodziny. Z okazji urodzin nie są jednak planowane żadne publiczne uroczystości – jak zapewnia rzecznik prasowy rodziny królewskiej, Guri Verpe, tym razem świętowanie odbędzie się w prywatnym gronie.
Za rok Haralda V czeka jednak kolejna ważna rocznica, w obchodach której z pewnością udział będą brać również poddani – 17 stycznia 2021 roku monarcha będzie bowiem obchodził 30 rocznicę jako król Norwegii.
Reklama

Król wszystkich Norwegów

Król Harald V jest pierwszym od ponad 600 lat panującym królem urodzonym na terenie Norwegii, który cieszy się dużą sympatią wśród swoich poddanych. Głowa norweskiej monarchii wciąż aktywnie pełni swoje obowiązki dyplomatyczne – już na początku przyszłego miesiąca wraz z królową Sonją wybierają się z pierwszą wizytą na Bliski Wschód, gdzie 2 marca odwiedzą króla Jordanii, Abdullaha II.

Mimo wieku król Harald wciąż jest miłośnikiem wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych i niejednokrotnie pojawia się na zawodach sportowych w kraju i za granicą. Para królewska nie stroni także od sportu czynnego – wiele razy widziana była na nartach.

Z okazji urodzin najlepsze życzenia królowi w mediach społecznościowych składają też poddani oraz instytucje – m.in. Ambasada Norwegii w Polsce.

Obawy o stan zdrowia króla

W związku z podeszłym wiekiem głowy rodziny królewskiej coraz częściej pojawiają się obawy o przyszłość norweskiej monarchii. W grudniu całe społeczeństwo na wiele dni wstrzymało oddech w związku z problemami zdrowotnymi króla Haralda – mimo że jego stan wymagał hospitalizacji, lekarze zapewnili jednak, że przyczyną pobytu w szpitalu była jedynie infekcja wirusowa. W przeszłości królewskie obowiązki tymczasowo musiał przejąć już syn i następca tronu, książę Haakon, kiedy król Harald od listopada 2003 do kwietnia 2004 roku walczył z chorobą nowotworową.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas