Sprawdź ratę
pożyczki w Norwegii

Sprawdź

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Działania „antycovidowe” skupią się na imigrantach: rząd przystał na propozycję służby zdrowia

Emil Bogumił

08 grudnia 2020 13:33

Udostępnij
na Facebooku
5

Za wprowadzenie akcji informacyjnej odpowiada Guri Melby, minister edukacji i integracji. Fot. Eirin Larsen, SMK

Guri Melby, minister edukacji i integracji, ogłosiła wdrożenie szeregu środków, które mają przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród imigrantów. Jak zauważają norweskie władze, odsetek zakażeń oraz hospitalizacji jest wyższy u osób, które pochodzą spoza kraju fiordów.
Reklama
O wdrożenie działań apelowały grupy ekspertów, którzy zajmują się zwalczaniem pandemii oraz jej skutków w kraju fiordów. Wśród nich znalazły się takie instytucje, jak FHI. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zauważył, że osoby pochodzące spoza Norwegii charakteryzuje ponad trzykrotnie wyższy odsetek zakażeń SARS-Cov-2. – Istnieje duża różnica między różnymi grupami imigrantów. Statystyki wskazują, że wśród niektórych narodowości poziom zakażeń i hospitalizacji jest nawet siedmiokrotnie wyższy niż w pozostałej części populacji – czytamy w raporcie FHI opublikowanym 30 listopada. Jak wylicza FHI, 1 na 9 Pakistańczyków przebywających w kraju fiordów uzyskuje pozytywny wynik testu na koronawirusa. Dla porównania, wśród Norwegów odsetek wynosi 1 na 83 (1,2 proc.). Trudna sytuacja panuje również wśród grup przyjezdnych z Somalii, Erytrei, Iraku oraz Turcji. Polacy plasują się na 10. miejscu, ze wskaźnikiem nieprzekraczającym 5 proc. Uśredniony współczynnik zakażeń koronawirus dla wszystkich imigrantów wynosi 3,8 proc.

„W tej sprawie nie możemy zwlekać”

Za skierowanie działań antycovidowych w kierunku imigrantów odpowiada Guri Melby, minister edukacji i integracji. Szefowa resortu stwierdziła, że w tej sprawie norweski rząd nie może pozwolić sobie na zwłokę. Odpowiednie polecenia wydano już do urzędów i agencji rządowych, które rozpoczną kampanię informacyjną skierowaną do obcokrajowców. Powołano także zespoły, które tworzą komunikaty w językach polskim oraz angielskim. System rozbudowywany jest o pracowników służby zdrowia, którzy posługują się językami pozostałych grup etnicznych i narodowościowych.
W Norwegii mieszka blisko 120 tys. Polaków.

W Norwegii mieszka blisko 120 tys. Polaków. Źródło: fotolia.com

Akcje informacyjne i masowe testy bronią w walce z COVID-19

FHI zauważa, że jedyną bronią w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wśród imigrantów będzie zachęcanie poszczególnych grup do masowych testów. Instytut proponuje stworzenie akcji informacyjnych w wielu językach, które zaznaczają, że poddawanie się testom jest bezpłatne. Wśród planów znalazło się również wprowadzenie zabezpieczenia finansowego dla osób, które nie są objęte ubezpieczeniem społecznym oraz masowe poddawanie się testom w zakładach pracy i wykorzystywanie tzw. szybkich testów.
Do ósmego grudnia norweskie służby medyczne poinformowały o 38 703 osobach zakażonych. 359 spośród nich zmarło. W szpitalach przebywa 151 osób, z czego 37 wymaga leczenia na oddziałach intensywnej terapii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

10-12-2020 21:15

Rafik71 napisał:
Gdzie tu sens gdzie logika ?? Ktos sie zle czuje ,ma objawy przeziebienia ,biegnie zrobic test ,test wychodzi negatywny ,3 dni i do pracy .....przyjezdzza polak z polski bez objawow ,musi miec test negatywny plus 10 dni kwarantanny ......o ile mozna jakos wytlumaczyc kwarantanne to po co test skoro jest kwarantanna ?? Gdzie tu sens gdzie logika ??
Test negatywny zrobiony przed podroza pozwala w jakims stopniu ograniczyc zarazenia reszty w np samolocie. Ale nie wyklucza! Stad kwarantanna po.
Jeszcze czegos nie rozumiesz?

boj fra oszlo

09-12-2020 11:11

...a kwarantanna po to...żebyście mogli odpocząć od polskich problemów...wyluzować znaczy...bo pewnie rodzina podczas Świąt miała wysokie oczekiwania finansowe ,których nie spełniliście,a znajomi mogli Was oplotkować
..tylko dlatego

boj fra oszlo

09-12-2020 11:06

Rafik71 napisał:
Gdzie tu sens gdzie logika ?? Ktos sie zle czuje ,ma objawy przeziebienia ,biegnie zrobic test ,test wychodzi negatywny ,3 dni i do pracy .....przyjezdzza polak z polski bez objawow ,musi miec test negatywny plus 10 dni kwarantanny ......o ile mozna jakos wytlumaczyc kwarantanne to po co test skoro jest kwarantanna ?? Gdzie tu sens gdzie logika ??już spiesze tłumaczyć niekumatym...żeby wiedzieć czy jesteś nosicielem wirusa..!!!!!!.

Rafik71

08-12-2020 20:31

Gdzie tu sens gdzie logika ?? Ktos sie zle czuje ,ma objawy przeziebienia ,biegnie zrobic test ,test wychodzi negatywny ,3 dni i do pracy .....przyjezdzza polak z polski bez objawow ,musi miec test negatywny plus 10 dni kwarantanny ......o ile mozna jakos wytlumaczyc kwarantanne to po co test skoro jest kwarantanna ?? Gdzie tu sens gdzie logika ??

Piotr De

08-12-2020 15:19

No to ciekawe co nam jeszcze przed świętami wysmażą?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram