Aktualności

Duże ułatwienie dla Polaków: nowa aplikacja mobilna pomoże odnaleźć się na norweskim rynku pracy

Monika Pianowska

29 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Aplikacja Eterni powstanie w kilku wersjach językowych, m.in. po polsku. fotolia.pl - royalty free

W marcu Norweska Agencja Pracy Eterni zapowiedziała premierę pierwszej aplikacji mobilnej dedykowanej obcokrajowcom zatrudnionym w Norwegii. Ma ona pomóc zagranicznym pracownikom w zrozumieniu norweskiego rynku pracy. Powstanie również jej wersja w języku polskim.
W oficjalnym oświadczeniu Rune Myrseth ‒ prezes Eterni Norge ‒ podkreślił, że program zostanie stworzony szczególnie z myślą o przyjezdnych z Europy Środkowo-Wschodniej i przyczyni się do przełamania bariery językowej, utrudniającej im odnalezienie się na norweskim rynku pracy.
Reklama

Jedna trzecia to obcokrajowcy

Według statystyk Norweskiego Związku Branży Budowlanej co trzeci mężczyzna zatrudniony w tym sektorze jest obcego pochodzenia. Ponadto w przybliżeniu jedną trzecią pracowników branży budowlanej rekrutują agencje pośredników.

Kobiety natomiast często znajdują zatrudnienie w przetwórstwie spożywczym i rybnym. Sama agencja Eterni zapewnia obecnie stanowiska 400 pracownicom spoza Norwegii, z których spora część pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej.
Problemem, z którym jednak boryka się gros takich osób, jest bariera językowa. Pracownikom nieznającym języka norweskiego trudno zrozumieć niektóre zasady panujące na tamtejszym rynku. Rune Myrseth przyznaje, że przyjezdni rekrutowani przez jego agencję niejednokrotnie zgłaszali trudności z pojęciem takich zagadnień jak ubezpieczenia, zasiłek chorobowy czy emerytura. Prezes Eterni uważa, że podobne sytuacje odnotowują liczne norweskie firmy budowlane.

Związki zawodowe podkreślają ponadto, że nieznajomość języka norweskiego wśród obcokrajowców to w branży budowlanej jeden z istotnych czynników wpływających na spadek poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Nie znasz norweskiego? To już nie problem!

Branża rekrutacyjna potrzebuje nowych technologii, dzięki którym zagraniczni pracownicy zintegrują się na norweskim rynku ‒ mówi Myrseth w oficjalnym oświadczeniu. ‒ Jesteśmy zobligowani im pomagać na takim samym poziomie, jak i naszym norweskim kolegom ‒ dodaje.

W tym właśnie celu ma powstać aplikacja mobilna firmy Eterni. Pozwoli ona zarówno rodzimym, jak i przyjezdnym pracownikom uzyskać niezbędne informacje dotyczące specyfiki pracy w danej branży w Norwegii prosto na telefon. Treści będą dostępne w kilku wersjach językowych: norweskim, angielskim, polskim, słowackim i litewskim.
Podgląd strony Eterni, za pośrednictwem której można pobrać nową aplikację.
Podgląd strony Eterni, za pośrednictwem której można pobrać nową aplikację. Eterni Norge
Korzystanie z aplikacji mobilnej daje gwarancję, że wszyscy otrzymają jednakowe informacje. ‒ Technologia komputerowa stwarza nam nieograniczone pole manewru. Możemy chociażby wysyłać filmiki szkoleniowe, powiadomienia i wizualne instruktaże postępowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa ‒ twierdzi Rune Myrseth.

Wielu zatrudnionych chociażby w branży budowlanej czy przetwórstwie pracuje na co dzień u klientów i rzadko miewa bezpośredni kontakt z przełożonym. Zdaniem Myrsetha nieocenione będzie zatem posiadanie mobilnej platformy, za pośrednictwem której będzie można w każdej chwili się z nimi skontaktować.

Równe szanse dla wszystkich pracowników

Prezes Eterni Norge docenia zagranicznych pracowników i uważa, że mają oni pozytywny wpływ na norweską gospodarkę. ‒ Tutejsze firmy powinny się starać, aby zapewnić jednakowe możliwości i równe warunki zatrudnienia wszystkim pracownikom bez względu na pochodzenie ‒ twierdzi Rune Myrseth.

Myrseth podkreśla, że aplikacja nie zastąpi oczywiście tradycyjnych szkoleń, niemniej będzie stanowiła niezwykle użyteczny dodatek przy zaznajamianiu nowo zatrudnionych osób z życiem zawodowym w Norwegii.

Będzie ona dostępna wyłącznie dla pracowników Eterni, a możliwa do pobrania za pośrednictwem Google Play oraz AppStore.
Podgląd aplikacji mobilnej Eterni
Podgląd aplikacji mobilnej Eterni Eterni Norge
Źródła: eiendomsmagasinet.no, intrafish.no, eterni.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram