Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Do Polski na Święta: autokarem długo, samolotem coraz drożej, samochodem razem z innymi [PRZEGLĄD OPCJI] Aktualności
Krystian Łukowicz 28 listopada 2017
13:48

Do Polski na Święta: autokarem długo, samolotem coraz drożej, samochodem razem z innymi [PRZEGLĄD OPCJI]

Skomentuj
Zbliżające się Boże Narodzenie to czas kiedy podróżujemy by spędzić ten magiczny czas w rodzinnym gronie Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0/Jorge Franganillo
Boże Narodzenie coraz bliżej. Wielu Polaków w Norwegii na Święta odwiedzi rodzinne strony. Czym wrócić? Samolotem, autokarem, promem , a może wspólna podróż? Ułatwiamy wybór i przedstawiamy różne opcje
Reklama

Samolot – zdecydowanie najszybciej

Połączenia lotnicze z prostych powodów są jednymi z najpopularniejszych środków transportu. Ekspresowe tempo pokonania granicy państw to wystarczający argument za rozważeniem kupna biletu lotniczego. Niestety, kupowanie biletów często przypomina loterię, na której można „wygrać” bardzo korzystne ceny. Z drugiej strony, ten sam tani przewoźnik potrafi zaskoczyć ceną ponad możliwości wielu pasażerów.
Niestety, jak co roku, im bliżej świąt, tym ceny biletów są droższe. Najkorzystniejsze oferty przypadają na pierwsze dwa tygodnie grudnia, więc dla szczęśliwców, którzy mają dłuższy urlop, to idealny czas by „upolować” bilety w korzystnych cenach.
Najtaniej polecimy z Oslo. Do Poznania można dostać się już za 16 zł* od osoby, ale na samym początku miesiąca. Więc jeśli ktoś ma możliwość tak szybkiego powrotu do domu, nie ma co zwlekać z decyzją. Kiedy brakuje czasu przed świętami, to trzeba się liczyć z dużo większymi wydatkami.
Do Poznania można się dostać za naprawdę nieduże pieniądze
Do Poznania można się dostać za naprawdę nieduże pieniądze screenshot/skyscanner.pl
Bilety „na ostatnią chwilę” są najtańsze do Gdańska. Są to wydatki rzędu ponad 500 zł. Przykładowo, 21.12 do Gdańska polecimy od 528 zł linią Ryanair, a w Wigilię jeszcze taniej, od 321 zł linią Wizz air. Warto porównać ceny lotów z Oslo do Gdańska z cenami do innych polskich miast, ponieważ loty na północ Polski są trochę tańsze, zarówno krótko przed Bożym Narodzeniem i tydzień lub dwa przed. Warto przekalkulować, czy lot z Norwegii do Gdańska nie jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli docelowo podróżujecie do innego polskiego miasta.
Ceny grudniowych lotów z Oslo do Gdańska
Ceny grudniowych lotów z Oslo do Gdańska screenshot/skyscanner.pl
Z Oslo do Warszawy w Wigilię polecimy 521 zł Wizz airem. 22 i 23 grudnia trzeba się liczyć z kosztem od 814 zł za samolot Ryanair. Znów warto rozważyć szybsze urlopy bo 11-14.12 do polskiej stolicy dolecimy od 121 zł (Wizz air), ale im bliżej weekendu, to ceny drastycznie rosną i zachowują przedział od 624 zł do 820 zł.
Droższe są loty z Oslo do Krakowa. W wigilię zapłacimy 623 zł (Ryanair).
Droższe bilety z Oslo do Krakowa
Droższe bilety z Oslo do Krakowa screenshot/skyscanner.pl
Lotnisko w Bergen oferuje najwięcej lotów do Gdańska. Trudno natomiast nazwać je okazyjnymi bo w tygodniu od 18 do 24 grudnia ceny za przelot bezpośredni zaczynają się od 607 zł (Wizz air) i rosną, osiągając pułap 971 zł (Wizz air) w dniach 22 i 23 grudnia. W wigilię jest trochę taniej bo zaczynają się od 442 zł za lot z przewoźnikiem Wizz air. Z Bergen, standardowo, najtaniej dotrzemy do Polski na początku miesiąca, kiedy można zarezerwować przelot już za 75 zł (6.12.17; linia Wizz air).
Ceny lotów w dzień wigilii nie wszędzie są wysokie. Do Gdańska w wigilię z miejscowości Haugesund dolecimy już za 243zł (Wizz air) i za 221 zł z Alesund (Wizz air).
Wigilijne połączenie lotnicze z Haugesund do Gdańska
Wigilijne połączenie lotnicze z Haugesund do Gdańska screenshot/skyscanner.pl

Może autokarem?

Nic dziwnego, że w czasach względnie tanich połączeń lotniczych podróż autokarem nie kusi tak bardzo. Warto jednak mieć na uwadze bogatą sieć połączeń autokarowych, które są może mniej komfortowe, ale często tańsze niż samolot. Ich zaletą są też względnie stałe ceny przejazdów, które nie zmieniają się tak często jak przelotów.
Według danych z internetowych wyszukiwarek połączeń, ceny przewozów kosztują średnio 100 euro (około 421 zł kurs z 28.11). Autokary jeżdżą najczęściej na trasie Oslo-Moss-Sarpsborg, skąd ruszają do większości miast w Polsce, między innymi: Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy, Wrocławia, Krakowa.

Może przez morze?

Klasycznym wariantem podróży jest rejs jednym z promów. Niestety żadna firma nie organizuje rejsów bezpośrednio z Norwegii do Polski, więc zawsze trzeba się liczyć z koniecznością podróży przez inne państwo. Z Norwegii można dostać się promem do duńskiej miejscowości Hirtshals, skąd dalej do Polski łatwo przejechać autostradą przez Niemcy. Do Danii promy odpływają z Bergen, Oslo, Stavanger, Kristiansand i Larvik. To połączenie obsługuje firma Colour Line i Fjord Line.
Dokładne rozkłady rejsów Fjord Line można sprawdzić tutaj:
Popularniejsze wśród Polaków są jednak połączenia przez Szwecję. Relacja Karlskrona-Gdynia promem Stena Line to jednak koszt od kilkuset do ponad tysiąca złotych*(w ceny wliczono opłatę za samochód). Najtaniej popłyniemy w dniach 11-14 grudnia, i bilet za jednego pasażera z samochodem trzeba zapłacić od 563 zł do 773 zł. Jednak w kolejnym tygodniu, krótko przed świętami trzeba przyszykować kwoty ponad 1000 zł. Na 22 i 24 grudnia nie ma już dostępnych biletów.
Warto też obserwować promy Polferriers płynące do Świnoujścia ze szwedzkiego Ystad. W tygodniu poprzedzającym Święta, bilet kosztuje 460 zł, podobne ceny utrzymują się aż do 23 grudnia. Oczywiście jest to cena za jedną osobę z samochodem, poszczególne taryfy każdego przewoźnika różnią się w zależności od wymogów pasażera i liczby pasażerów podróżujących w samochodzie. Nawet jeśli trafi się dobra okazja i prom na pierwszy rzut oka wydaje się lepszym cenowym rozwiązaniem, to należy pamiętać o kosztach przeprawy przez teren Szwecji i doliczyć do tego trudy wielogodzinnej podróży samochodem.

Razem raźniej

Najważniejsze to pamiętać o dzieleniu kosztów. Jeśli przyjdzie wam podróżować do domu samochodem, to nie zapominajcie o swoich rodakach. Możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki wspólnych przejazdów i znaleźć ciekawe oferty taniego dojazdu do Polski. Przykładowo, z Sandviki,niedaleko Oslo, do Gdańska 12 grudnia dojedziemy za 550 koron.
Oferta wspólnego przejazdy do Gdańska
Oferta wspólnego przejazdy do Gdańska MN
15.12 z Oslo do Ostrołęki przez Gdynię, można skorzystać z transportu za 600 koron.
Oferta podróży z Oslo do Polski dla trzech osób
Oferta podróży z Oslo do Polski dla trzech osób MN
Za 700 koron dojedziemy do Gdańska z Trondheim w środę 20.12.
Przejazdy prywatnym samochodem to popularny sposób na podróżowanie
Przejazdy prywatnym samochodem to popularny sposób na podróżowanie MN
Często ceny nie są z góry ustalone i można uzgodnić z kierowcą dogodną cenę przejazdu.
Nierzadko użytkownicy Mojej Norwegii ustalają cenę dopiero po nawiązaniu kontaktu
Nierzadko użytkownicy Mojej Norwegii ustalają cenę dopiero po nawiązaniu kontaktu MN
*Wszystkie ceny pochodzą z dnia 28.11.2017
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas