Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czerwony poziom zagrożenia dla południowej Norwegii. Zawieje do 160 kilometrów na godzinę Aktualności
Hanna Jelec 21 września 2018
10:54

Czerwony poziom zagrożenia dla południowej Norwegii. Zawieje do 160 kilometrów na godzinę

1
Skomentuj
Mieszkańcy zagrożonych terenów są proszeni o pozostanie w domach w godzinach wieczornych i nocnych. Fotolia/Royalty-Free
Silny wiatr, który od dwóch dni nawiedzał południowo-zachodnie wybrzeże, w piątek przeniesie się na południe i wschód Norwegii. 21 września niepogoda nawiedzi m.in. okolice Sørlandet i Østlandet. Wiatr osiągnie tu nawet do 45 m/s. Mieszkańcy są proszeni o zachowanie wyjątkowej ostrożności i pozostanie w domach w godzinach wieczornych i nocnych.
To nie koniec wichur nad Norwegią. W Rogaland ma zawiać do 160 km/h, wydano więc ostrzeżenie przed zagrożeniem pogodowym na poziomie pomarańczowym – wiatr o takiej sile określa się mianem „orkanu”. Wichury przeniosą się też nad Sørlandet i Østlandet – tu ostrzeżenia są już na poziomie czerwonym. Według meteorologów najsilniej zawieje nad Kristiansand i w okolicach Oslo.
Reklama

Piątkowe wichury

21 września w południową część kraju uderzy wiatr o sile od 125 do 160 km/h. Meteorolodzy proszą o ostrożność i przypominają, że w niektórych okręgach na południu Norwegii od piątkowego przedpołudnia trwa „czerwony alarm” – poziom zagrożenia pogodowego wzrósł do najwyższego stopnia. Mieszkańcy są proszeni o unikanie przebywania nad brzegiem morza i na terenach górskich.

Według meteorologów, najsilniej zawieje w Rogaland, Sørlandet oraz Vestfold, Østfold, Akershus i Oslo, gdzie zagrożenie pogodowe jest na najwyższym poziomie. Mocno zawieje także w okolicach Telemark i Buskerud – od piątkowego popołudnia będzie tu wiało do 40 m/s, a pogoda uspokoi się dopiero w sobotę przed południem. W Oppland i Hedmark wiatr przybierze na sile dopiero w piątkową noc, a niepogoda utrzyma się do sobotniego wieczoru.

Duży potencjał szkód

Silne wichury mogą spowodować wiele szkód w południowej części kraju. Meteorolog Kristian Gislefoss przypomina, że wiatr, który wieje z tak dużą siłą, określa się mianem orkanu, a czerwony alarm oznacza najpoważniejszy poziom zagrożenia. Dlatego mieszkańcy południa proszeni są o niewychodzenie z domu w godzinach wieczornych i nocnych. Wszelkie sprzęty ogrodowe i przedmioty, które potencjalnie mogą ulec uszkodzeniu z powodu wiatru, powinny być schowane lub dobrze zabezpieczone.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas