Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Chaos komunikacyjny i awarie po burzowej nocy: ponad 20 000 błyskawic przecięło niebo Aktualności
Monika Pianowska 29 sierpnia 2019
10:00

Chaos komunikacyjny i awarie po burzowej nocy: ponad 20 000 błyskawic przecięło niebo

Skomentuj
Wskutek ulew i wyładowań atmosferycznych w samym Oslo i Akershus bez prądu zostało około 10 tys. gospodarstw domowych. maxpixel.net/ public domain
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów w nocy z 28 na 29 sierpnia większość Norwegii nawiedziły ulewne deszcze i burze z piorunami przesuwające się w stronę szwedzkiej granicy. Między Aust-Agder a Hedmark Norweski Instytut Meteorologiczny doliczył się w ciągu nocy ponad 20 tys. błyskawic.
Wskutek obfitych opadów i wyładowań atmosferycznych w samym Oslo i Akershus bez prądu zostało około 10 tys. gospodarstw domowych, a od rana po wschodniej części kraju nie mogą się swobodnie przemieszczać nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim podróżni korzystający z kolei.
Reklama

Liczne utrudnienia kolejowe po burzy

Burzowa noc pozostawiła po sobie konsekwencje dotkliwe szczególnie dla pasażerów pociągów w Østlandet. Awaria sygnalizacji doprowadziła do zamknięcia linii Gardermobanen na odcinku między Lillestrøm i Gardermoen, w związku z czym uruchomiono komunikację zastępczą za Flytoget – zamiast pociągów na lotnisko pasażerów zawożą specjalne taksówki. Państwowy przewoźnik kolejowy Vy ogłosił także odwołane pociągi linii L12 i R11 na trasie Kløfta-Gardermoen i zamkniętą trasę Kolbotn-Oslo S (Østfoldbanen).
Usterki techniczne uniemożliwiają również sprawne funkcjonowanie systemu syngalizacyjnego na odcinkach Hauerseter-Dal oraz Tangen-Stange. Problemy podróżni mogą napotkać też między Bekkelaget i Ljan oraz Bolstadøyri na linii Bergensbanen – tam prawdopodobne są opóźnienia spowodowane usterką w sygnalizacji. Trasa Nisterud-Nordagitu została zamknięta po osuwisku.
Bane Nor informuje o utrudnieniach w komunikacji również na liniach Sørlandsbanen (Kongsberg-Drangedal), Rørosbanen (Forsinkelser przy Rena) i Hovedbanen (Jessheim-Dal). Zamknięto ponadto połączenie z Oslo S do Ski. Przez uderzenia piorunów 29 sierpnia od rana występują problemy z elektrycznością w metrze w Oslo, wskutek czego raz na jakiś czas kursowanie składu zostaje wstrzymane.
Sytuację w stolicy Norwegii wciąż można śledzić na żywo:
SE TV LIVE: Lyn og torden i Oslo
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas