Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
40 stopni Celsjusza: tyle wynosiła różnica temperatur między wschodem a zachodem Aktualności
Krystian Łukowicz 13 stycznia 2018
08:00

40 stopni Celsjusza: tyle wynosiła różnica temperatur między wschodem a zachodem

Skomentuj
W Røros 10 grudnia dochodziło do -28 stopni...tym czasem w innych miejscowościach bywało nawet kilkanaście powyżej zera. Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0/Taugbøl, Trond
Norwegię zaskoczyły rzadko spotykane różnice temperatur. Ciepłe wiatry znad norweskich gór doprowadziły do mocnego ocieplenia na zachodzie. W ciągu jednej nocy kilkunastostopniowe mrozy ustąpiły miejsca temperaturom powyżej zera. Meteorolodzy odnotowali prawie 40-stopniowe różnice między temperaturami na wschodzie i zachodzie kraju.
Reklama

Wiatr ze wschodu

Przyczyną wysokiej amplitudy temperatur był fen, który zszedł znad górskich szczytów na zachodnie tereny Norwegii. Powietrze znad gór w ciągu krótkiego czasu spowodowało wzrost temperatur w zachodnich okręgach kraju.

Fen (Fønvind) to ciepły i suchy wiatr, wiejący z gór w doliny. W wyniku zmian fizycznych, następuje ogrzewanie i osuszanie spadającego powietrza oraz gwałtowne ocieplenie w obszarze jego oddziaływania.

Mowa o niebagatelnych różnicach, ponieważ w niektórych miejscowościach temperatura przez noc wzrosła o 15-20 stopni Celsjusza.

Czas schować ciepłe kurtki?

Mieszkańcy okręgów Rogaland, Hordaland czy Sogn og Fjordane mogli tak pomyśleć. W miejscowości Voss niedaleko Bergen we wtorek trzeba było zmagać się z 15-stopniowym mrozem, kiedy dzień później na tym samym obszarze temperatura wynosiła... 6 stopni.
Zdjęcie zrobione w miejscowości Måløy pokazuje wyjątkową temperaturę jak na styczniowy poranek w Norwegii
Zdjęcie zrobione w miejscowości Måløy pokazuje wyjątkową temperaturę jak na styczniowy poranek w Norwegii Screenshot/nrk.no/https://www.nrk.no/sognogfjordane/40-grader-forskjell-mellom-austlandet-og-vestlandet-i-dag-1.13859241/NRK.NO-TIPS
Wszystko wskazuje na to, że to tylko tymczasowe ocieplenie, które faktycznie dotknęło jedynie część Norwegii. Tego samego dnia, gdy Norwegowie z zachodu cieszyli się chwilą wytchnienia od mrozu, ich „sąsiedzi” ze wschodu mogli jedynie patrzeć z utęsknieniem.
Gdy ciepły górski wiatr owiewał zachodnie tereny, w miastach Tynset i Rørost (region Sør-Trøndelag) panowała temperatura prawie 29 stopni poniżej zera. Przy prawie jedenastu, jakie odnotowały niektóre termometry w części kraju po drugiej stronie gór, meteorolodzy mieli do czynienia z nieczęsto spotykaną różnicą temperatur w skali całego kraju.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas