Zmiana adresu, wymeldowanie

Masz problem z niedocierającą pocztą, chciałbyś otrzymywać korespondencję na polski adres, przeprowadziłeś się pod inny adres czy wyjeżdżasz na stałe z Norwegii? Powinieneś jak najszybciej zgłosić zaistniałe zmiany norweskiemu urzędowi podatkowemu (Skatteetaten).
Jeśli nie uaktualnisz danych adresowych możesz mieć problem z docieraniem korespondencji między norweskimi urzędami, a Twoim miejscem zamieszkania. Przykładowo, zbliża się termin rozliczeń podatkowych. Norweski urząd skarbowy wysyła do podatników wstępne rozliczenia (Skattemelding). Jeśli nie masz zaktualizowanych danych adresowych, istnieje możliwość, że nie otrzymasz dokumentu lub trafi on pod błędny adres i może zaginąć. Tym samym możesz nie zdążyć z rozliczeniem na czas. Dlatego już teraz zadbaj o swoje sprawy i zgłoś aktualny adres w Norwegii.
Każda zmiana miejsca zamieszkania, powinna być zgłoszona do Urzędu, aby uniknąć problemów z dostarczeniem poczty pod właściwy adres.

W jakim przypadku należy zgłosić zmianę adresu?

Właśnie przyjechałeś do Norwegii i planujesz zostać przez min. 6 miesięcy. Powinieneś osobiście stawić się w norweskim urzędzie podatkowym w celu zgłoszenia przyjazdu do Norwegii. Musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Pamiętaj, że każdą kolejną przeprowadzkę lub zmianę adresu do korespondencji należy zgłaszać w określonym czasie od momentu zaistnienia zmian. Będziesz mieć dzięki temu pewność, że korespondencja jest adresowana na właściwy adres i dotrze do Ciebie bez problemu.
Czas na zgłoszenie nowego adresu:
W ciągu 8 dni od otrzymania nowego adresu masz obowiązek zgłosić ten fakt do norweskiego Skatteetaten. Tak samo jak zgłoszenie nowego adresu, obowiązkowe jest również zgłoszenie wyprowadzenia się z Norwegii. Trzeba o tym zawiadomić urząd przed wyjazdem. Pamiętaj, że możesz to zrobić najpóźniej 14 dni przed swoim wyjazdem z Norwegii!
Jak zgłosić zmiany w adresie?
Zgłoszenia zmian możesz dokonać ekspresowo, wypełniając prosty formularz dostępny na naszej stronie oraz załączając w nim czytelny skan lub zdjęcie swojego paszportu bądź dowodu osobistego.
Aktualizuj adres
MojaNorwegia.pl