Zmiana w świadczeniach: znacząco wyższa stawka becikowego

23.01.2019.
Zmiana w świadczeniach: znacząco wyższa stawka becikowego
Od początku bieżącego roku NAV informuje o zmianach, które wejdą w życie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zmiany związane są przede wszystkim z przyznawanymi w Norwegii zasiłkami i dotyczą np. sposobu wnioskowania, długości trwania, a także wysokości stawek. Niektóre z nich są ledwie zauważalne, a niektóre znaczące. Tym drugim typem jest właśnie zmiana dotycząca wysokości jednorazowej zapomogi.

Co to jest jednorazowa zapomoga – becikowe?

Becikowe – engangstønad ved fødsel og adopsjon – to jednorazowa zapomoga, którą może otrzymać mama z tytułu urodzenia dziecka lub adopcji dziecka do 15 roku życia. W niektórych przypadkach o zasiłek ten wnioskować może także ojciec. Becikowe to dobra alternatywa dla matek, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jednakże w sytuacji, gdy matka dziecka wypracowała sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego, tj. pracowała co najmniej 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy, a jej roczny dochód przekracza 0,5 stawki G (48 441,5 NOK), ma możliwość wyboru, czy woli przejść na urlop macierzyński, czy pobrać jednorazową zapomogę – becikowe. Za wypłatę tego zasiłku odpowiedzialny jest NAV.

Wymogi

Aby móc pobierać becikowe, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń w momencie narodzin dziecka – oznacza to, że matka dziecka musi mieszkać lub pracować w Norwegii. Jeśli matka dziecka nie zamierza przebywać w kraju fiordów po urodzeniu dziecka, istnieje ryzyko, że urząd odrzuci wniosek. O zapomogę można wnioskować od 26 tygodnia ciąży, najpóźniej zaś 6 miesięcy po porodzie.

Dokumentacja

Niezbędne dokumenty, które należy załączyć do podania o jednorazową zapomogę:
– rejestracja pobytu w Norwegii,
– karta ciąży lub akt urodzenia – w zależności, czy dziecko już się urodziło. Oba te dokumenty muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski (lub druk unijny w przypadku aktu urodzenia).

Zmiana stawki becikowego od 1 stycznia 2019

Dla matek dzieci urodzonych do końca 2018 roku jednorazowa stawka zasiłku wynosiła 63 140 NOK. Dla matek dzieci urodzonych 1 stycznia 2019 lub później stawka ta wzrosła o 20 000 NOK – już dziś możemy wnioskować o 83 140 NOK.

Otrzymałam becikowe w 2018 roku, a dziecko urodzi się w 2019

Co z osobami, którym przyznano i wypłacono tę zapomogę w 2018, a dziecko narodzi się w 2019? NAV poinformował, że wypłaci zaległą kwotę, gdy tylko otrzyma akt urodzenia z folkeregisteret, czyli Norweskiego Rejestru Ludności. Nie trzeba składać nowego podania lub kontaktować się z NAV – urząd dokonuje zaległej wypłaty w 10 dni po otrzymaniu aktu urodzenia dziecka.

Kiedy ojciec może wnioskować o becikowe?

Regułą jest, że becikowe przyznawane jest tylko matce dziecka. Są jednak pewne odstępstwa, w których ta jednorazowa zapomoga przysługuje ojcu:
– gdy matka straciła prawa rodzicielskie i ojciec jest jedynym opiekunem prawnym dziecka,
– gdy otrzymuje opiekę rodzicielską z powodu śmierci matki,
– gdy jako samotny rodzic adoptuje dziecko poniżej 15 roku życia,
– jeśli w ciągu 53 tygodni po narodzinach dziecka zostaje mu przyznana pełna opieka rodzicielska i w efekcie będzie jedynym prawnym opiekunem dziecka.

Należy pamiętać, że adopcja dziecka partnera z poprzedniego związku nie daje prawa do becikowego. Becikowe nie zostaje również przyznane na adoptowane dzieci powyżej 15 roku życia. Ta jednorazowa zapomoga zostaje wypłacana zazwyczaj po tygodniu od przyznania przez NAV zasiłku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 23.01.2019. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl